کاهش منابع قرض‌الحسنه با افزایش نرخ سود بانکی

کد خبر: 90602 سه شنبه 29 بهمن 1392 - 9:56
کاهش منابع قرض‌الحسنه با افزایش نرخ سود بانکی

عضو هیات بررسی مسائل صندوق های قرض‌الحسنه با تاکید براینکه افزایش نرخ سود بانکی موجب تعطیلی بسیاری از کارگاه های تولیدی شده است،‌گفت: بعد از افزایش نرخ سود بانکی بسیاری از مردم پول‌های خود را از صندوق‌های قرض الحسنه خارج کرده‌اند.

سید مجتبی قائم مقامی، عضو هیات بررسی مسائل صندوق‌های قرض‌الحسنه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با انتقاد از افزایش نرخ سود سپرده و تسهیلات در سیستم بانکی اظهار داشت: طبق آخرین برآوردها هم اکنون 6 هزار صندوق قرض الحسنه در کشور فعالیت می کنند که به طور مستقیم تحت تأثیر افزایش نرخ سود قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه از زمان افزایش نرخ سود بانکی در شعب بانک های خصوصی و دولتی ورشکستگی در صندوق های قرض الحسنه گزارش نشده است، افزود: اما در برخی از صندوق‌ها بسیاری از سپرده گذاران منابع خود را خارج کرده و در بانک‌ها پس انداز کرده اند آنهم بخاطر نرخ های سود بالا.

عضو هیات بررسی مسائل صندوق‌های قرض‌الحسنه ادامه داد: افزایش نرخ سود بانکی مسائل و مشکلاتی را به همراه دارد که اصلا قابل بحث نیست؛ سوال اینجاست آیا مسئولانی که اجازه افزایش نرخ سود بانکی را داده‌اند از تالی فساد این سیاست‌ها خبر دارند یا خیر؟

قائم مقامی با تاکید براینکه قالب کارگاه‌های تولیدی بعد از افزایش نرخ سود بانکی تعطیل شده‌اند، افزود:‌ بخاطر هزینه های بالا تولید کننده ترجیح می‌دهد دارایی خود را به پول نقد تبدیل کرده و با سپرده گذاری در سیستم بانکی سود پولشان را دریافت کنند.

وی افزایش بیکاری را یکی از مهمترین آثار منفی افزایش نرخ سود بانکی برشمرد و گفت: از مراجع تقلید تقاضا داریم جلوی این دست اتفاقات را در سیستم بانکی بگیرند و از رباخواری در نظام بانکی جلوگیری کنند.

این فعال صندوق های قرض‌الحسنه اضافه کرد: با توجه به افزایش نرخ سود بانکی پیش بینی می‌شود در ماه‌های آتی خروج منابع از صندوق‌های قرض الحسنه تشدید شود؛ البته اکثر سپرده گذاران در این صندوق‌ها به فکر اثر معنوی سپرده‌گذاری خود هستند، ولی برخی ممکن است تحت تاثیر سودهای بالای بانکی‌ها قرار گیرند.