جزئیات «تامین مالی غیرتورمی» مسکن مهر

کد خبر: 90570 دوشنبه 14 بهمن 1392 - 16:40
جزئیات «تامین مالی غیرتورمی» مسکن مهر


مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به طرح جدید تامین مالی غیرتورمی مسکن مهر، گفت: در این روش، بانک مرکزی منابعی که از محل بازپرداخت تسهیلات این طرح واریز می‌شود را برداشت نکرده و اجازه می‌دهد بانک مسکن آنها را به طرح‌های باقی مانده تخصیص دهد.

ابوالفضل اکرمی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد طرح تامین مالی پروژه‌های مسکن مهر، اظهارداشت: مسکن مهر یک پروژه بزرگ ملی بوده و همه منابع آن از به وسیله خط اعتباری بانک مرکزی تامین شده است.

وی با اشاره به سهم  42 درصدی تامین مالی مسکن مهر از حجم کل پایه پولی،‌ افزود: در سه سال گذشته نقدینگی زیادی توسط بانک مرکزی برای این طرح پرداخت شد و در واقع یگانه منبع تامین مالی این طرح بانک مرکزی بود؛ در حالی که معمولا در هیچ کشوری، بانک‌های مرکزی وارد تامین مالی طرح‌ها نمی‌شوند زیرا این اقدامات به رشد بالای نقدینگی و در نتیجه تورم، می‌انجامد.

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به معایب رها کردن طرح مسکن مهر و ضرورت تامین مالی آن، تصریح کرد: اگر طرح رها می‌شد، کسانی که در این طرح مشارکت کرده بودند، متضرر می‌شدند و از طرف دیگر بانک مسکن هم توانایی نداشت به تنهایی پروژه‌ها را تکمیل کند و رها شدن پروژه‌ها به معنی اتلاف منابعی است که در گذشته پرداخت شده است.

وی با اشاره به بررسی تامین مالی این طرح در بانک مرکزی گفت: با توجه به اینکه با اتمام پروژه، امکان بازپرداخت تسهیلات به وجود می‌آید، نتیجه بررسی‌ها و مطالعات برای تامین مالی این طرح این شد که بانک مسکن با استفاده از منابعی که با بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر که در واقع خط اعتباری بانک مرکزی است، برای طرح‌های باقی مانده تسهیلات بپردازد تا پروژه‌های باقی مانده هم به اتمام برساند.

اکرمی با بیان اینکه برخی پروژه‌های مسکن مهر به اتمام رسیده و متقاضیان در منازل مستقر شده و در حال پرداخت اقساط ماهیانه هستند، اضافه کرد: بنابراین بانک مسکن با استفاده از منابع به دست آمده از محل بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر، می‌تواند پروژه‌های باقی مانده این طرح را به اتمام برساند تا پول جدید به این منظور تزریق نشود.

وی ادامه داد: در واقع کمک بانک مرکزی به گونه‌ای است که آثار تورمی که در دو سه سال گذشته از این محل به وجود آمد، مجددا تکرار نشود.

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد: اگر این روش تامین مالی انجام نمی‌شد، بانک مسکن باید تسهیلات بازپرداخت شده را به حساب بانک مرکزی منتقل می‌کرد که در این صورت مشکلاتی برای تکمیل پروژه‌های باقی مانده طرح مسکن مهر به وجود می‌آمد.

به گفته وی با این روش نه پول جدیدی تزریق نمی‌شود و نه پروژه‌های باقی مانده مسکن مهر معطل خواهد ماند.

 

پرداخت 7 هزار میلیارد تومان خط اعتباری را تأیید نمی‌کنم/احتمال اختصاص خط اعتباری «بسیار محدود» برای مسکن مهر

خبرنگار فارس پرسید: مدتی پیش مسئولان وزارت راه و شهرسازی از توافق با بانک مرکزی برای پرداخت 7 هزار میلیارد تومان خط اعتباری دیگر برای پروژه‌های باقی مانده طرح مسکن مهر، خبر داده بودند؛ آیا بانک مرکزی خط اعتباری جدیدی در کنار این طرح تامین مالی مذکور، اختصاص می‌دهد، اظهارداشت: بنده این خبر را تأیید نمی‌کنم.

اکرمی پاسخ داد: ممکن است کسری‌های اندکی باشد که بانک مرکزی بابت آن خط اعتباری بسیار محدود و قابل اغماضی را بدهد اما همانطور که گفتم تامین مالی طرح‌های باقی مانده از محل بازپرداخت تسهیلات طرح مسکن مهر خواهد بود.