اسناد خزانه اسلامی در دست طلبکاران غیردولتی

کد خبر: 90568 دوشنبه 14 بهمن 1392 - 11:30
اسناد خزانه اسلامی در دست طلبکاران غیردولتی


به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت سوم (یکشنبه 13 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه 93 کل کشور با بند (ط) تبصره 6 این لایحه موافقت کردند که براساس آن دولت مجاز است تا اسناد خزانه اسلامی را تا سقف 3 هزار میلیارد تومان به طلبکاران غیردولتی واگذار کند.

در نشست نوبت سوم امروز برخی نمایندگان پیشنهاد افزایش سقف اسناد خزانه اسلامی از 3 هزار میلیارد تومان به 5 هزار میلیارد تومان، پیشنهاد حذف عبارت "با حفظ قدرت خرید" و پیشنهاد حذف عبارت "تا 3" را از بند (ط) تبصره 6 ارائه کردند که در نهایت نمایندگان مجلس با این پیشنهادات مخالفت کردند.

براساس این بند دولت مجاز است اسناد خزانه اسلامی با حفظ قدرت خرید را با سررسید یک تا سه‌سال به‌صورت بی‌نام و یا بانام، صادر کند و به‌منظور تسویه بدهی مسجل خود بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مطابق ماده (20) قانون محاسبات‌ عمومی‌کشور به قیمت اسمی تا سقف سی هزار میلیارد (30.000.000.000.000) ریال به طلبکاران غیردولتی واگذار نماید.

اسناد مزبور از پرداخت هرگونه مالیات معاف بوده و به ‌عنوان ابزار مالی موضوع قانون بازار اوراق بهادار مصوب 1384/9/1 محسوب شده و با امضای وزیر امور اقتصادی و دارایی صادر می‌شوند.


مطالب مرتبط: