بورس بی‌صبرانه منتظر اسناد خزانه اسلامی است

کد خبر: 90557 دوشنبه 7 بهمن 1392 - 15:27
بورس بی‌صبرانه منتظر اسناد خزانه اسلامی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر علی صالح‌آبادی در نشست خود با خبرنگاران به فراهم شدن امکان معاملات خرد در بورس کالا اشاره کرد و گفت: سازوکاری دیده شده تا ورود تقاضا کنندگان خرد در بورس کالا با توجه به شفافیت قیمت ها در بورس کالا منجر به نوسانات غیر عادی نشود.

در این نشست، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: دستورالعمل سلف موازی استاندارد تصویب و به بورس کالا ابلاغ شد و هم اکنون برای یک محصول فلزی امکان معامله فراهم شده است.

سخنگوی سازمان بورس به فراهم شدن زمینه های بازار ایده در فرابورس اشاره کرد و گفت: دستورالعمل بازار ایده ابلاغ شده و فرابورس آماده انجام اولین معامله ایده در بازار سرمایه است. بازار ایده ظرفیت بالایی برای اتصال دانشگاه و صنعت دارد که جوانان و مبتکران می توانند نوآوریهای خود را در این بازار درج کنند و در معرض عرضه موقت یا دائم قرار بدهند البته هیچ بازاری در کوتاه مدت به بلوغ نمی رسد و پیشرفت آن زمان می برد.

صالح آبادی به کم کاری در خصوص برندسازی و قیمت گذاری برندها اشاره کرد و گفت: اعتماد مردم به یک محصول و برند یک سرمایه اجتماعی است که باید فرهنگ استفاده و بهره مندی از یک ایده و برند در جامعه به عنوان یک محصول اجتماعی ارزش گذاری شود.

رییس سازمان بورس به موضوع اصلاح دستورالعمل معاملات بورس و فرابورس اشاره کرد و گفت: در خصوص اوراق مشارکت، اجاره، سایر اوراق با سود مشخص این امکان فراهم شده عرضه اولیه این اوراق بر اساس حراج انجام بگیرد.

وی درباره موسسات رتبه‌بندی گفت: در خصوص موسسات رتبه‌بندی سمینارها و جلسات متعددی برگزار شد که هم اکنون مقرارت در حال تدوین است که با تأسیس این موسسات ریسک اوراق مشخص و در نتیجه قیمت اوراق متناسب با ریسک مشخص و تعیین می شود.

عضو شورای عالی بورس در ادامه به انتشار اسناد خزانه اسلامی اشاره کرد و گفت: آیین‌نامه اسناد خزانه اسلامی در دولت تصویب شده جلساتی با خزانه‌داری کل کشور برگزار شده، جزئیات مشخص شده و بورس بی صبرانه منتظر اولین بسته خزانه اسلامی است که با یک هزار میلیارد تومان معاملاتش آغاز و وارد بازر ثانویه فرابورس شود.

وی درباره این اوراق تصریح کرد: این اوراق این امکان را به دارنده می‌دهد که از تفاوت قیمت اسمی با کشف قیمت در فرابورس بازدهی اوراق را شناسایی کند علاوه بر اینکه هیچگونه ریسکی برای دارنده در پی ندارد.

صالح آبادی در ادامه از تدوین دستورالعمل اوراق استصناع و ابلاغ آن خبر داد و گفت: انتشار اوراق استصناع تا آخر سال انجام میگیرد علاوه بر این اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهم نیز آماده انتشار است.

وی گفت: استاندارهای بین المللی حسابرسی در هیأت مدیره سازمان تصویب شده و اولین صورت  مالی مبتنی بر استانداردهای بین الملی از سال 1394 منتشر خواهد گرفت.

صالح آبادی به ضرورت بهره‌مندی شرکتها از نرم افزار XBRL اشاره کرد و گفت: XBRL از شرکت های تولیدی به سایر شرکت های خدماتی، بانکی، بیمه ای، ساختمانی تا پایان سال توسعه پیدا می کند.

وی درباره حاکمیت شرکتی خاطر نشان کرد: دستورالعمل حاکمیت شرکتی به زودی نهایی می شود که می تواند به پاسخگویی مدیران به سهامداران کمک کند، البته سهامداران باید در خصوص کنترل داخلی شرکت ها از هیأت رییسه مجمع و مدیران شرکت‌ها مطالبه پاسخگویی داشته باشند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به آماده شدن مقدمات مرکز امضای دیجیتال اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی این مرکز امنیت کار سرمایه گذاران ارتقاء پیدا می کند.

راه اندازی صندوق‌های پروژه از دیگر برنامه های رییس سازمان بورس برای روزهای آتی بازار سرمایه است و در همین راستا اظهار داشت: به زودی صندوق های پروژه زمین و ساختمان، پتروشیمی در فرابورس راه اندازی می شود.

مطالب مرتبط: