اوراق مشارکت بانک مرکزی را کنار نمی‌گذاریم

کد خبر: 90518 شنبه 21 دی 1392 - 10:2
اوراق مشارکت بانک مرکزی را کنار نمی‌گذاریم

 

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه اوراق مشارکت بانک مرکزی کنار گذاشته نمی‌شود، در مورد تدوین شرایط و نرخ سود این اوراق ابراز امیدواری کرد تا دو ماه آینده به جمع‌بندی رسیده و این ابزار از ابتدای سال ۹۳ استفاده ‌شود.

دکتر اکبر کمیجانی معاون اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی با مطرح شدن اوراق خزانه اسلامی، انتشار اوراق مشارکت بانک مرکزی را کنار خواهد گذاشت، اظهارداشت: با توجه به جذابیت‌ اوراق مشارکت، با هماهنگی با کمیته فقهی مستقر در بانک مرکزی، راهکاری برای رفع شبهات آن پیدا می‌کنیم.

وی افزود: اوراق مشارکت بانک مرکزی ابزار قوی و موثری بوده و نباید خود را مزایای این اوراق محروم کنیم.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره اوراق خزانه اسلامی تصریح کرد: این اوراق اگر چه در درجه اول بیشتر ابزاری برای تامین مالی دولت و شرکت‌های دولتی است، ولی با ویژگی‌هایی که دارد، می‌تواند به عنوان ابزار جدید پولی مورد استفاده قرار گیرد.

وی گفت: فعلا در درجه اول اوراق خزانه اسلامی به عنوان یک روش تامین مالی بخش دولتی و شرکت‌های دولتی و بیشتر برای پروژه‌های اقتصادی است.این اوراق در سال‌های گذشته هم در بودجه مطرح بوده، اما کمتر فرصت استفاده از آن ایجاد شد.

کمیجانی ادامه داد: هم‌اکنون یک همکاری بین وزارت اقتصاد و دارایی، بورس و بانک مرکزی در جریان است و امیدواریم که به زودی مقدمات کار فراهم شود.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که تاکنون در رابطه با مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر تفویض تعیین نرخ سود و شرایط آن به رئیس کل بانک مرکزی چه اقداماتی انجام شده است، گفت: این طرح هنوز در همان سطح کارشناسی است و امیدواریم در دو ماه آینده به جمع‌بندی برسیم، تا متناسب با سیاست‌گذاری‌های جدید در سال آینده، بتوانیم به عنوان یک ابزار از آن استفاده کنیم.

مطالب مرتبط: