جزئیات انتشار هزار میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی

کد خبر: 90512 چهارشنبه 18 دی 1392 - 9:20
جزئیات انتشار هزار میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مصوبه هیئت وزیران در خصوص انتشار اسناد خزانه اسلامی، جزئیات انتشار این اسناد را تشریح کرد.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر علی صالح‌آبادی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در حاشیه جلسه هیئت پذیرش فرابورس عنوان کرد: براساس تصویب‌نامه هیئت وزیران، در مرحله اول مبلغ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی با سررسید یک‌ساله و با هدف بازپرداخت بدهی‌های دولت به پیمانکاران بخش غیردولتی، از سوی دولت منتشر خواهد شد.

وی افزود: اسناد خزانه اسلامی برخلاف اوراق مشارکت، کوپن پرداخت سود ندارند، بلکه با تنزیل فروخته می‌شوند و به این ترتیب، سود ناشی از این اوراق از محل تفاوت ناشی از ارزش اسمی و ارزش بازاری آن‌ها به‌دست خواهد آمـد.

به‌گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اسناد خزانه اسلامی علاوه‌بر نقش قابل توجهی که در تأمین مالی بخش خصوصی و پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران ایفا می‌کند، در کشف نرخ سود بدون ریسک در بازار مالی نیز بسیار مؤثر است که این کارکرد، می‌تواند در تدوین سیاست‌های اقتصادی در کشور، ازجمله عملیات بازار باز بسیار راه‌گشا باشد.

وی جذابیت اسناد خزانه اسلامی برای سرمایه‌گذارن بدون ریسک را مدنظر قرار داد و افزود: با توجه به این‌که این ابزار مالی، سررسید کوتاه‌مدت و بازده مشخص دارد، بنابراین برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز جذابیت قابل‌قبولی خواهد داشت، به‌علاوه صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌ویژه صندوق‌های با درآمد ثابت نیز می‌توانند از این ابزار برای بهینه‌کردن سرمایه‌گذاری خود استفاده کنند.

صالح‌آبادی نقش بازار سرمایه در فرآیند انتشار اسناد خزانه اسلامی را فراهم‌کردن بازار ثانویه مناسب برای معاملات این اوراق اعلام کرد و گفت: پیمانکاران بخش خصوصی که از دولت طلب دارند، می‌توانند با دریافت اسناد خزانه اسلامی از دولت و فروش این اوراق در بازار ثانویه، علاوه‌بر تسویه مطالبات خود، منابع مالی موردنیاز برای تداوم فعالیت‌ خود را نیز تأمین کنند.