نشست بين‌المللي مالی اسلامی (IFN) در تهران

کد خبر: 90504 سه شنبه 20 خرداد 1393 - 10:47
نشست بين‌المللي مالی اسلامی (IFN) در تهران

نشست بين‌المللي «اخبار مالي اسلامي» (IFN: Islamic Finance News) امروز در تهران شروع به کار نمود. اين نشست با هدف هم‌اندیشی و تعامل بیشتر صاحب‌نظران و صاحبان کسب‌وکار در زمينه بانکداري و مالي اسلامي، از سوي شرکت Redmoney در کشورهاي مختلف برگزار مي‌گردد.

از آنجا که کشور ايران، بزرگترين صنعت بانکداري اسلامي از نظر حجم دارايي‌ها در جهان را دارد، نزد فعالان این حوزه از اهميت ويژه‌اي برخوردار بوده و مي‌تواند مقصد خوبي در جذب سرمايه‌هاي کشورهاي اسلامي و نيز هم‌انديشي صاحبان کسب‌وکار و انديشمندان حوزه مالي اسلامي باشد.

 

اجلاس IFN سرآغاز توسعه همکاری های بازار سرمایه ایران با بازار های مالی اسلامی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر علی صالح آبادی به عنوان نخستین سخنران در IFN2014 در خصوص پتانسیل های اقتصاد ایران اظهار داشت: بسیار خرسندم که ایران میزبان نخستین دوره اجلاس سرمایه گذاری اسلامی در ایران است و این مهم موجب می شود که کارشناسان بازارهای بین المللی با پتانسیل های بازار سرمایه ایران بیشتر آشنا شده و تبادل اطلاعات، تجربیات و نظرات بین شرکت کنندگان صورت گیرد. این در حالی است که برگزاری اجلاس IFN  سرآغاز توسعه همکاری های بازار سرمایه ایران با بازار های مالی اسلامی به شمار می رود.
وی در ادامه با ارائه توضیحاتی در خصوص بازار سرمایه ایران خاطر نشان ساخت: پس از انقلاب اسلامی 1357 در ایران ، بازار سرمایه با تغییر در ساختار قوانین، در راستای پیاده سازی ابزارهای اسلامی اقداماتی شایسته ای انجام داد.
دکتر صالح آبادی تأکید کرد: ماده 43 قانون اساسی به این موضوع تأکید کرده است که سیستم مالی ایران باید مطابق با قوانین اسلامی و متمرکز بر شریعت باشد به همین ترتیب بازار سرمایه ایران نیز با تکیه بر این ماده قانونی، ابزارهای مالی اسلامی خود را مبتنی بر شریعت طراحی کرده است.
رئیس سازمان بورس در ادامه با اشاره به طراحی و پیاده سازی ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه ایران در طول سال های اخیر تصریح کرد: صکوک مشارکه در سال 1994 میلادی در ایران پیاده سازی شد و در همان سال شهرداری تهران در حدود 40 میلیون دلار از این اوراق را منتشر کرد پس از این اقدام شهرداری تهران، استقبال از این اوراق به حدی رسید که هم اکنون شاهد انتشار حدود 35 هزار میلیارد دلار  از این اوراق در بازار سرمایه ایران هستیم.
دکتر صالح آبادی در خصوص این ابزار ادامه داد: پس از انتشار موفق اوراق صکوک مشارکت، شاهد انتشار اوراق اجاره، در بازار سرمایه بودیم که هم اکنون نیز اوراق مرابحه به عنوان عضو جدیدی به این ابزارهای مالی مبتنی بر شریعت پیوسته است.
وی با اشاره به روند بازار سرمایه نیز جزئیاتی را ارائه داده و افزود: رشد بازار سرمایه در سال های اخیر بسیار چشمگیر بوده است و در سال گذشته ارزش بازار از 88 هزار میلیارد دلار آمریکا به 213 هزار میلیارد دلار آمریکا رسیده است و بازدهی 100 درصدی را عاید سرمایه گذاران کرده است.
رئیس سازمان بورس در ادامه در خصوص اوراق های آتی به عنوان ابزاری مالی اسلامی اظهار داشت: اوراق آتی و اوراق مشتقه سکه طلا یکی دیگر از ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه است که مبتنی بر شریعت بوده و با استقبال مناسبی رو به رو است.
وی با اشاره به شرکت های موجود در بازار سرمایه یادآور شد: در حدود هشت شرکت تأمین سرمایه که نقش بسیار مهمی را در تأمین مالی بنگاه های اقتصادی ایفا می کنند در بازار سرمایه وجود دارند.
دکتر صالح آبادی در خصوص صندوق های سرمایه گذاری نیز بیان داشت: بازار سرمایه ایران میزبان 130صندوق سرمایه گذاری است که این صندوق ها و ETF ها به دو نوع درآمد ثابت و درآمد متغیر تقسیم می شوند که ابزاری مناسب برای سرمایه گذارانی هستند که خواهان ریسک کمتری در معادلات اقتصادی خود هستند.
ایشان با اشاره به روند خصوصی سازی و اصل 44 در سالهای اخیر گفت: رویکرد خصوصی سازی در ایران مبتنی بر اصل 44 است که هم اکنون شاهد خصوصی شدن بسیاری از شرکت های دولتی و بزرگ و ورود آنها به بازار سرمایه کشور هستیم که به این ترتیب بازار ایران دارای تنوع بسیار زیادی از صنعت های مختلف است.
سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران بیان کرد: ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران با قوانین سرمایه گذاری خارجی بسیار آسان خواهد بود و کد سهامداری برای آنها به راحتی طی 7 روز کاری صادر خواهد شد.

 

علاقمندان می‌توانند براي مشاهده اخبار ساير نشست‌هاي برگزار شده از سوي شرکت Redmoney به این لینک و یا تارنماي اين شرکت با نشاني www.redmoneygroup.com (بخش رويدادها) مراجعه نمايند.
همچنین
ساير اخبار مربوط به نشست تهران، متعاقباً در پورتال بانکداري اسلامي اطلاع‌رساني خواهد شد.