الزامات اصلاح نظام بانکی کشور

کد خبر: 90485 یکشنبه 8 دی 1392 - 8:53
الزامات اصلاح نظام بانکی کشور


دکتر بیژن بیدآباد با بیان اینکه نظام بانکی کشور با مشکلات ساختاری عدیده ای روبرو است گفت: برای رشد اقتصادی باید جریان گردش پول و کالا که دو جریان موازی و متصل هستند اصلاح گردد.

این اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار تراز افزود: یکی از اقدامات ضروری در زمینه اصلاح نظام بانکی کشور، تصویب و اجرای بانکداری راستین با تمام مشخصات و سیستم‌های مکمل آن که در لایحه و آئین‌نامه اجرائی بانکداری راستین تعریف و تصریح شده می باشد.

وی با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی و حذف ربا براساس بانکداری راستین، از اصولی است که باید در دستور کار مقامات پولی کشور قرار گیرد گفت: تا زمانی که ربا در سیستم بانکی وجود دارد نمی‌توان منابع مالی را به سمت بخش حقیقی و تولید سوق داد.

بیدآباد گفت: برقراری نظام ارزی تک نرخی و رفع محدودیت اشخاص در معاملات ارزی و سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی نظیر بازارهای بورس سهام، فارکس و مشابه آن در جهت کاهش ریسک معاملاتی و حفظ حقوق اشخاص از دیگر از الزامات اصلاح نظام بانکی کشور است.

وی اظهار داشت: باید به سمتی حرکت کنیم تا سیستم بانکداری زمینه لازم برای جذب منابع داخلی و خارجی و درگیر کردن منابع در پروژه‌های سرمایه‌گذاری فیزیکی و در نهایت جلوگیری از سیال بودن حساب سرمایه در تراز پرداخت‌ها را فراهم کند.

بیدآباد با اشاره به ابزارهای در اختیار بانک مرکزی خاطر نشان کرد: بانك مركزي بايد هدف نرخ تورم ۷% در سال را هدفگذاري کند و برای حصول آن از سیاست‌های لازم حمایت جدی نماید.

وی با انتقاد از عدم استقلال بانک مرکزی در ایران گفت: استقراض از بانک مرکزی توسط دولت فقط در چارچوب مصوبات قوه مقننه مجاز است.

بیدآباد تاکید کرد: صندوق هاي قرض الحسنه بايد تحت نظارت بانك مركزي عمل کنند و در غیر این صورت متوقف از فعالیت شوند. بسیاری از اين صندوق‌ها از عوامل پولشویی و مولد نقدينگي پنهان هستند.

 

مطالب مرتبط: