صداوسیما می‌تواند درباره صکوک، آموزش همگانی دهد

کد خبر: 90474 چهارشنبه 4 دی 1392 - 10:5
صداوسیما می‌تواند درباره صکوک، آموزش همگانی دهد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره راهکارهای تامین مالی پروژه‌ها وطرح ها در لایحه بودجه سال 93،گفت: یکی از کارکردهای ابزار مالی صکوک این است که می‌تواند نقدینگی‌های سرگردان در بازار را جمع کند که البته برای استقبال مردم از صکوک باید مشوق هایی طراحی شود که این ابزار مالی به سرنوشت اوراق مشارکت دچار نشود.

حجت الاسلام باقری بنابی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: باید پذیرفت هر لایحه بودجه ویژگی های خاص خود را دارد بطور مثال به ابزار مالی صکوک برای تامین مالی در لایحه بودجه سال 93 نسبت به بودجه سال‌های  گذشته اهمیت بیشتری داده شده است.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در ارائه ابزار مالی صکوک باید توجه داشت که این اوراق به سرنوشت اوراق مشارکت که از آن استقبال خوبی نشد، دچار نشود.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: برای استقبال از ابزار مالی صکوک باید مشوق‌هایی علاوه بر معافیت مالیاتی طراحی شود و همچنین باید برای مردم موضوعاتی مانند چگونگی شراکت در کسب سود و زیان این ابزار مالی تشریح شود.

باقری بنابی با تاکید بر لزوم جذب نقدینگی های سرگردان جامعه گفت: یکی از کارکردهای ابزار مالی صکوک این است که می‌تواند زمینه جذب نقدینگی های سرگردان در بازارهایی مانند ارز، سکه و مسکن را فراهم کند البته راهکاری متنوع دیگری نیز برای جذب نقدینگی وجود دارد.

وی با بیان اینکه باید از اتکای بودجه به درآمدهای نفتی کاسته شود، افزود: دولت باید شرایطی را فراهم کند که از فروش نفت خام جلوگیری شود و از منابع مالی حاصل از فروش فرآوره های نفتی نیز در بهبود زیر ساخت ها استفاده کند و روشهای متنوع دیگر تامین مالی را فراموش نکند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه موضوع دیگر که نباید فراموش کرد این است که استفاده از منابع صندوق ملی برای بخش خصوص تسهیل شود؛ یادآور شد: امیدوارم اطلاع‌رسانی بیشتری در زمینه کارکردهای صکوک صورت گیرد و حتی صدا وسیما نیز می‌تواند در این زمینه کمک کند.