صندوق‌های قرض‌الحسنه محلی

کد خبر: 80464 چهارشنبه 27 آذر 1392 - 8:54
صندوق‌های قرض‌الحسنه محلی


رئیس مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اعلام کرد: با ابلاغ معاون اول ریاست جمهوری، صندوقهای قرض الحسنه خرد محلی در 10 هزار روستا فعالیت خود را آغاز می کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، سید عباس پورهاشمی در جمع مدیران کل امور روستایی استانداری‌های کشور افزود: صندوق‌های قرض‌الحسنه خرد محلی، نخستین بار و با هدف احیای سنت پسندیده قرض‌الحسنه در روستاهای کشور ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه بخشنامه این طرح به طور کامل تهیه و در استان‌ها توزیع شده است، گفت: قرار است این صندوق‌ها با همکاری پست بانک و معتمدان محلی کار خود را آغاز کند.

پورهاشمی ویژگی‌های مهم این طرح را مدیریت روستاییان در این صندوق‌ها و مشارکت عموم مردم روستا و حمایت و پشتیبانی استانداری ها و دستگاه های اجرایی از آن برشمرد.

وی افزود: این صندوق‌ها زیر نظر هیئت‌های 5 نفری شامل 4 نفر معتمدان روستا و یک نفر از پست بانک اداره خواهد شد.

رئیس مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: سقف وام و نحوه پرداخت اقساط آن را این هیئت تعیین خواهد کرد و دولت کمترین دخالت را در این صندوقها خواهد داشت.

پورهاشمی افزود: هر اندازه مردم روستاها در این صندوق آورده داشته باشند‌، دو برابر آن را پست بانک به این صندوق ها تزریق خواهد کرد.

وی گفت: همچنین دولت از طریق استانداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی به این صندوق‌ها کمک خواهد کرد.

پورهاشمی افزود: این دفاتر، هزینه اضافی ندارد و قرار است در دفاتر خدمات روستایی یا پست بانک‌ها انجام شود و خود پست بانک نیز بدون هدف انتفاعی و صرفا براساس وظیفه ملی و حمایت از روستایی ها وارد این طرح شده است.

وی روستاییان را ارزشمند برای نظام جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد و افزود: هر وقت نظام به ایشان احتیاج داشتیم در صف اول صحنه‌ها حضور داشته اند.

پورهاشمی با اشاره به حضور روستاییان در عرصه‌های مختلف انقلاب به ویژه در انتخابات هم گفت: براساس بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم در انتخابات اخیر نسبت حضور روستاییان خیلی بیشتر از شهری‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور و معاون اول آقای روحانی توجه ویژه‌ای به توسعه روستاها دارند، افزود: دولت یازدهم تمرکز خوبی بر روی مسایل روستایی دارد و تلاش می‌کند با کارهای زیربنایی به توسعه روستاها کمک کند.

مطالب مرتبط: