انتشار 400 ميليارد ريال صکوک اجاره

کد خبر: 80451 شنبه 23 آذر 1392 - 9:13
انتشار 400 ميليارد ريال صکوک اجاره

 مديرعامل شرکت واسپاري سپهر صادرات از انتشار 400 ميليارد ريال اوراق صکوک اجاره شرکت واسپاري سپهر صادرات در فرابورس خبر داد.

دکتر عين آبادي افزود: واسپاري سپهر صادرات در خصوص تامين مالي خود از راهکارهاي متنوعي بهره مي‌گيرد که متناسب با دانش روز و بر گرفته از تجربيات ليزينگهاي معتبر و موفق دنيا است که از جمله اين راهکار مي‌توان به روش نوين تامين مالي از طريق انتشار صکوک اجاره اشاره کرد. به گفته وي، ما با دريافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار جهت تامين مالي، حدود 400 ميليارد ريال صکوک اجاره در حال انتشار داريم که توسط نهاد مالي واسط از 12 آذرماه 1392 به مدت 7 روز در فرابورس عرضه شد.

وي با بيان اينکه عوايد ناشي از انتشار اين اوراق، صرف عمليات اصلي شرکت خواهد شد، تاکيد کرد: در ليزينگ املاک تجاري - اداري و مستغلات، خودرو، تجهيزات پزشکي و صنعتي و در کل هر آنچه مقررات و قوانين داخلي و خارجي مطابق با اساسنامه شرکت به ما اجازه دهد، استفاده خواهيم کرد.

عين آبادي گفت: اين اوراق اجاره با نرخ سود 20 درصد و با پرداخت اجاره بهاي سه ماهه است که مدت اوراق نيز 30 ماه يا دو سال و نيم است. به گفته وي از مزيت هاي ديگر اين اوراق، قابليت معامله در فرابورس ايران است و ما جهت تسهيل و ارائه خدمات آسان تر به گيرندگان وام، اين اوراق را به عنوان ضمانت وام مي پذيريم.

مدير عامل شرکت واسپاري سپهر صادرات ادامه داد: نکته اي که بايد به آن توجه کرد اين است که دارايي مبناي انتشار اوراق، آپارتمان هاي اداري و تجاري است، بنابراين تقريبا بدون ريسک بوده و براي سرمايه گذاران فرصت مطلوبي جهت سرمايه گذاري بدون خطر فراهم مي کند؛ ضمن اينکه ضامن اين اوراق بانک پارسيان است و پرداخت اجاره بهاي اوراق توسط اين بانک تضمين شده است و سرمايه گذاران هيچگونه نگراني در خصوص دريافت اجاره بها نخواهند داشت.

بازارگردان اوراق نيز شرکت تامين سرمايه لوتوس پارسيان است و بنابراين ريسک نقدشوندگي اين اوراق نيز منتفي است. از سوي ديگر بيمه دانا نيز دارايي هاي مبناي انتشار اوراق را بيمه کرده که ريسک از بين رفتن دارايي ها را نيز از بين مي برد بنابراين سرمايه گذاري بدون ريسک و مطمئن است.

عين آبادي با اشاره با اينکه حدود 3 سال از تاسيس شرکت مي گذرد و شرکت سهامي خاص است و هنوز وارد بورس تهران نشده، تصريح کرد: با توجه به به کارگيري مدل هاي جديد تامين مالي و همچنين استفاده از خبرگان صنعت مالي، بانکداري و ليزينگ و متخصصان ذيربط در همين مدت زمان کوتاه شرکت توانسته جايگاه خاصي را در بين ليزينگ هاي کشور پيدا کند، به نحوي که در سال 91 در رتبه بندي (IMI100) سازمان مديريت صنعتي شرکت واسپاري (ليزينگ) سپهر صادرات بين حدود 36 شرکت ليزينگ فعال رتبه پنجم را از آن خود کرد.


منبع:
روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3086 به تاريخ 92/9/20، صفحه 10 (بورس- شركت ها).

مطالب مرتبط: