دستورالعمل صکوک استصناع به تصویب رسید

کد خبر: 80446 چهارشنبه 20 آذر 1392 - 12:34
دستورالعمل صکوک استصناع به تصویب رسید


رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌ بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این خبر که دستورالعمل انتشار اوراق سفارش ساخت به تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده است، به تشریح ویژگی‌های این اوراق پرداخت. به گزارش «سنا»، ایشان گفت: یکی از ابزارهایی که در نظام مالی اسلامی می‌تواند برای تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها مورد استفاده قرار گیرد اوراق سفارش ساخت است.

مهسا رادفر هدف از طراحی این اوراق در سازمان بورس را فراهم کردن شرایط لازم براي تامین مالی فعالیت‌های پیمانکاری دانست و افزود: پیمانکاران و کارفرمایان با استفاده از این اوراق می‌توانند منابع مالی خود را تامین کنند. وی تصریح کرد: بر‌اساس تصویب شورای عالی بورس، اوراق سفارش ساخت (استصناع)، اوراق بهاداری است که ناشر بر‌اساس قرارداد ساخت منتشر می‌کند.

رادفر با اشاره به اینکه این اوراق قابل معامله در بورس‌ها یا بازارهای خارج از بورس هستند، افزود: قرارداد سفارش ساخت، قراردادی است که به موجب آن یکی از طرفین قرارداد در مقابل مبلغی معین، ساخت و تحویل دارایی مشخصی را در زمان معینی در آینده متعهد می‌شود. وی خاطرنشان کرد: اوراق سفارش ساخت در طبقه‌‌بندی کلی اوراق، همانند اوراق اجاره در طبقه ابزارهای انتفاعی با بازدهی معین قرار دارد.

 

شرایط دارایی‌ مبنای انتشار اوراق

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌ بهادار بدهی سازمان بورس با اشاره به اینکه دارایی مبنای انتشار اوراق باید دارای شرایطی باشد، ابراز كرد: از نخستین شرایط می‌توان به این مورد اشاره کرد که باید امکان ساخت و تحویل دارایی در مواعد زمانی مورد نظر بانی وجود داشته باشد. دارایی‌هایی که به مقادیر زیاد و به طور مستمر در کوتاه‌مدت تولید می‌شود، نمی‌تواند مبنای انتشار اوراق قرار گیرد.

وی افزود: در عین حال، هیچ‌گونه محدودیت یا منع قانونی، قراردادی یا قضایی برای ساخت و انتقال دارایی وجود نداشته باشد. رادفر به دیگر شرایط این دارایی‌ها اشاره کرد و گفت: از زمان شروع ساخت تا پایان سررسید اوراق، دارایی باید از پوشش بیمه‌ای مناسب و کافی از جمله بیمه مسوولیت مدنی و بیمه تمام خطر پروژه برخوردار باشد. همچنین تمامی مجوزهای قانونی لازم برای ساخت آن از مراجع ذی‌ربط اخذ شده باشد.

 

مدل عملیاتی انتشار اوراق سفارش ساخت

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌بهادار بدهی سازمان بورس به مدل عملیاتی انتشار اوراق سفارش ساخت (استصناع) اشاره و خاطرنشان کرد: نهاد واسط، ناشر اوراق سفارش ساخت است و بانی، شخص حقوقی است که اوراق سفارش ساخت، با هدف ساخت دارایی برای وی منتشر می‌شود و براساس قرارداد سفارش ساخت، مسوولیت ساخت و تحویل دارایی را نیز بر عهده دارد. رادفر ابراز كرد: در این مدل، بانی یا خود پیمانکار است یا برای انجام عملیات ساخت با پیمانکاران وارد قرارداد می‌شود.

 

فرآیند کلی انتشار اوراق سفارش ساخت

رادفر در‌خصوص فرآیند انتشار اوراق سفارش ساخت تصریح کرد: در ابتدا بانی تقاضای تامین مالی برای ساخت دارایی را همراه با مستندات مربوطه ارائه می‌کند. پس از آن، نهاد واسط با بانی وارد قرارداد سفارش ساخت می‌شود. در این قرارداد نهاد واسط نقش کارفرما را بر عهده دارد و مسوولیت ساخت را بر عهده بانی قرار می‌دهد. در این مدل، بانی می‌تواند ضمن انعقاد قرارداد سفارش ساخت، متعهد به اجاره (اجاره به شرط تملیک) یا خرید دارایی (نقدی و اقساط) (مرابحه) بعد از دوره ساخت شود. وی با اشاره به اینکه نهاد واسط به عنوان ناشر اقدام به انتشار اوراق سفارش ساخت می‌کند، ادامه داد: مردم با پرداخت پول به نهاد واسط وکالت می‌دهند تا دارایی را برای آنها بسازد. پس از ساخت دارایی و تحویل آن توسط بانی به نهاد واسط، نهاد واسط دارایی را در قالب عقد اجاره، مرابحه یا فروش به بانی واگذار می‌کند.  

رادفر خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه در این مدل آن است که بانی می‌تواند در طول دوره ساخت، خود سازنده دارایی باشد و پس از تکمیل و تحویل آن به نهاد واسط، آن را در قالب قرارداد اجاره یا مرابحه تحصیل کند. به منظور اطمینان از ساخت صحیح دارایی، ناظری برای ساخت در نظر گرفته شده که به صورت مستمر بر ساخت دارایی نظارت می‌کند. رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق‌ بهادار بدهی سازمان بورس تاکید کرد: اوراق سفارش ساخت می‌تواند با تایید سازمان به صورت ترکیبی با سایر اوراق مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار بر‌اساس مقررات مربوطه منتشر شود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد شماره 3086،  به تاریخ 1392/9/20.

مطالب مرتبط: