غیرحلال شدن پول با صدور فاکتورهای غیرواقعی

کد خبر: 70405 دوشنبه 4 آذر 1392 - 8:35
غیرحلال شدن پول با صدور فاکتورهای غیرواقعی

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر این‌که تحقق بانکداری اسلامی مبتنی بر رعایت قوانین شرعی است، گفت: بانک‌ها نباید از مردم جریمه دیرکرد بگیرند، این مسأله بارها تذکر داده شده اما هنوز به صورت ریشه‌ای حل نشده است.

به گزارش خبرگزاری رسا،‌ حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در دیدار با مدیرعامل و معاونین مؤسسه مالی و اعتباری کوثر، با بیان این‌که بانکداری اسلامی مبتنی بر رعایت قوانین شرعی است، گفت:‌ بانکداری اسلامی برای خدمت به مردم است و تفاوت‌های فراوانی با بانکداری غربی دارد.

وی با بیان این‌‌که مسؤولان بانک‌ها برای ارائه تسهیلات به مردم از آنها فاکتور می‌گیرند و به این مسأله که پول وام در کجا هزینه می‌شود توجهی ندارند، ابراز کرد: چنین اقدامی موجب آلوده شدن نظام اسلامی می‌شود و حرام است.

این مرجع تقلید اظهار داشت:‌ از صدور فاکتورهای غیرواقعی باید پرهیز کرد چون این کار به غیرحلال شدن پول می‌انجامد و سبب از بین رفتن برکت از بانک و فرد قرض گیرنده می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر این‌که بانک‌ها نباید جریمه دیرکرد بگیرند، افزود: این مسأله بارها تذکر داده شده اما هنوز به صورت ریشه‌ای حل نشده است.

وی ادامه داد: کسانی که نمی‌توانند در موعد مقرر دین خود را به بانک بپردازند، بانک باید به اندازه دین خود از فروش مال آنها برداشته و باقی را به صاحب آن برگرداند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در بسیاری از مواقع شکایت‌هایی از سوی مردم عنوان می‌شود که بانک کل مال رهن شده را برداشته و بقیه سهم فرد را نمی‌دهد.

این مرجع تقلید ترویج قرض‌الحسنه را اقدامی با ارزش خواند و گفت: توجه به قرض‌الحسنه سبب خیر و برکت برای بانک و مردم می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان به تبیین معنای کوثر پرداخت و ابراز داشت: کوثر به معنای خیر کثیر است و حضرت زهرا(سلام الله علیها) برای جامعه اسلامی منبع خیر بودند.

مطالب مرتبط: