نرخ حق‌الوکاله بانک‌ها باید 2 تا 3 درصد باشد.

کد خبر: 70402 یکشنبه 3 آذر 1392 - 8:26
نرخ حق‌الوکاله بانک‌ها باید 2 تا 3 درصد باشد.


رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در آیین اختتامیه همایش آسیب‌شناسی نهادهای مالی در اقتصاد اسلامی بر ضرورت فعالیت بانک‌ها در چارچوب شریعت اسلامی تاکید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر غلامرضا مصباحی مقدم، عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: بانک‌ها باید در چارچوب شریعت اسلام منابع را جذب کنند و آنها را در قالب احکام و مقررات اسلامی در اختیار تولیدکنندگان و تجار قرار دهند.

وی تاکید کرد: مهم این است که در چنین نهادی شاهد گرفتن بهره نباشیم و این به معنای آن نیست که وجوه اعطایی به مردم رایگان در اختیار آنان قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بخش تجارت و تولید باید وجوهی را که از بانک‌ها گرفته‌اند در تولید و تجارت خود مشارکت داده و بخشی از سود ناشی از این فرآیند تولیدی و تجاری به خود و بخشی نیز به بانک برگردد. رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: بانک باید سهم و حق الوکاله خود را بین دو تا سه درصد، برداشت کند و بقیه را به سپرده‌گذاران بدهد، کم یا زیاد این رقم مربوط به وضعیت رونق و رکود شرایط اقتصادی جامعه است.  وی گفت: آنچه امروز در بانکداری ایران رایج است به این دقت نیست و انتظار است سیستم بانکی اصلاح شود.

منبع:  روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3070 به تاريخ 1392/9/2.