نخستين شعبه صندوق قرض‌الحسنه بانکها افتتاح شد

کد خبر: 60388 شنبه 18 آبان 1392 - 16:2
نخستين شعبه صندوق قرض‌الحسنه بانکها افتتاح شد


به گزارش «دنياي اقتصاد»، شعبه صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسيان با حضور رييس کل بانک مرکزي، مديرعامل و اعضاي هيات مديره بانک پارسيان در بلوار کشاورز تهران به بهره‌برداري رسيد و نخستين دفترچه قرض‌الحسنه پس انداز نيز براي «ولي الله سيف» صادر شد.

رييس کل بانک مرکزي که در مراسم افتتاح نخستين صندوق قرض الحسنه بانکهاي تجاري کشور در بانک پارسيان حضور يافته بود، «تفکيک فعاليت قرض‌الحسنه از فعاليت اقتصادي بانکها» را اقدامي پسنديده خواند و افزود: «همواره در مورد نظام بانکي اين شبهه وجود داشته است که منابع جمع‌آوري شده قرض‌الحسنه توسط بانکها در کجا صرف مي‌شود. بانک يک بنگاه اقتصادي است و بنگاه اقتصادي درصدد کسب سود است و تداخل اين دو موضوع، خود موجد ايجاد شبهه است. ليکن با تفکيک اين دو از هم، شبهات نيز برطرف خواهد شد. البته نوع تبليغات در رشد اين صندوق‌ها موثر است و مي تواند شبهات را از نظام بانکي بزدايد.»

دکتر سیف، ضمن تمجيد از فعاليت‌هاي اثرگذار بانک پارسيان، اين اقدام را ارزشمند توصيف کرد و افزود: با ورود بانک پارسيان به حوزه قرض‌الحسنه، زمينه‌هاي رشد فعاليت‌هاي قرض‌الحسنه تقويت خواهد شد و حمايت از نيازهاي قرض الحسنه در جامعه شدت مي‌گيرد.

وي با اشاره به اينکه بخشي از نيازهاي بانکي جامعه بر اساس عقد قرض‌الحسنه انجام مي‌پذيرد، اظهار اميدواري کرد که بانک پارسيان با ارائه راهکار و سازوکاري مناسب، بتواند موجبات جلب رضايت بيشتر هم‌وطنان و نيازمندان جامعه را فراهم آورد.

علي سليماني شايسته، مديرعامل بانک پارسيان نيز با اظهار خرسندي از حضور رييس کل بانک مرکزي در اين مراسم گفت: هم اکنون بانک پارسيان بيشترين منابع قرض‌الحسنه را در ميان بانکهاي خصوصي در اختيار دارد و با افتتاح مستقل اين صندوق، به نظر مي‌رسد فضايي فراهم شود که در جذب منابع قرض‌الحسنه بيش از پيش فعال شويم.

حسام شمس‌عالم، رييس هيات مديره صندوق قرض‌الحسنه پارسيان نيز در اين مراسم گفت: ازنظر بانک پارسيان، سودآوري صندوق قرض‌الحسنه معنوي است و اين معنويت موجب برکت بخشهاي ديگربانک مي‌شود. شمس ادامه داد: اين صندوق فقط براي رفاه حال شهروندان راه‌اندازي شده و به کارکنان بانک پارسيان تسهيلاتي پرداخت نمي‌شود. رييس هيات مديره صندوق پارسيان متذکر شد: 288 شعبه بانک پارسيان آماده گشايش حساب هاي قرض‌الحسنه هستند و براساس چارچوب مقررات بانک مرکزي اقدام به افتتاح حساب براي متقاضيان مي‌کنند. به گفته او، 50 درصد منابع صندوق قرض الحسنه پارسيان به وام ازدواج اختصاص مي يابد و 50 درصد ديگرمربوط به وام اشتغال، تحصيل و بيماري است.

شمس يادآورشد: بانک پارسيان با حداقل هزينه‌ها به تاسيس صندوق اقدام کرد و اين صندوق با بهره مندي از 15 نيروي جوان که از بانک پارسيان منتقل شده اند، اداره مي شود.

مهدي رضايي، سرپرست صندوق قرض‌الحسنه پارسيان نيز در گفت وگو با «دنياي اقتصاد»، گفت: تشويق سپرده‌گذاران و ترويج سنت قرآني قرض‌الحسنه، هدايت صحيح منابع به سمت مصارف خيرخواهانه، حفظ حقوق سپرده‌گذاران و رعايت اصول و مقررات در اعطاي تسهيلات قرض براي رفع نيازهاي ضروري و اساسي جامعه از اهم مواردي است که مورد توجه بانک پارسيان در افتتاح صندوق قرض‌الحسنه قرار گرفته است.

سرپرست صندوق قرض‌الحسنه پارسيان با بيان اينکه تسهيلات پرداختي با کارمزد 4 درصد محاسبه مي‌شود، درخصوص موضوع فعاليت اين صندوق توضيح داد: افتتاح حسابهاي قرض‌الحسنه پس انداز ريالي، افتتاح حساب هاي قرض‌الحسنه ويژه يا وجوه اداره شده، اعطاي وام قرض‌الحسنه براي رفع نيازهاي ضروري براساس ضوابط مصوب شوراي پول و اعتبار و دريافت کمک و هداياي نقدي و غيرنقدي ازدولت، اشخاص حقيقي و حقوقي از اهم فعاليت هاي اين صندوق است.


منبع:
 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3060 به تاريخ 18/8/92، صفحه 1 (صفحه اول).