دومین صکوک اجاره بزرگ بازار سرمایه ایران منتشر شد.

کد خبر: 60382 دوشنبه 13 آبان 1392 - 13:42
دومین صکوک اجاره بزرگ بازار سرمایه ایران منتشر شد.


مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امید در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران از انتشار اوراق اجاره چادرملو به ارزش ۱۵۰۰ میلیارد ریال با ضامن غیر بانکی از روز سه‌شنبه مورخ 09/07/92 لغایت 23/07/92 خبر داد.

دکتر سید محسن فاضلیان با بیان اینکه اوراق اجاره صکوک چادرملو دومین اوراق اجاره بزرگ بازار سرمایه است گفت: این اوراق برای نخستین بار با ضامن غیربانکی و با ضمانت  شرکت های گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید و سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در بازار سرمایه منتشر می شود.

وی شرکت تامین سرمایه امید را به عنوان مشاور عرضه و متعهد پذیره‌نویس بازارگردان این اوراق و شرکت کارگزاری بانک سپه را عاملیت فروش آن عنوان کرد.

این فعال بازار سرمایه با اشاره به اینکه ظرفیت های بازار سرمایه به لحاظ کمی و کیفی رو به افزایش است گفت: تنوع ابزارها با معرفی صکوک متناسب با سلایق سرمایه گذاران متنوع تر شده است در چنین شرایطی بازار سرمایه به رسالت اصلی خود که تامین مالی است خواهد رسید.

دکتر فاضلیان ادامه داد: هرچند مدت‌ها بانک محور بوده‌ایم، اما زمان آن فرارسیده تا به قابلیت‌های بازارسرمایه  و تامین سرمایه ها که رسالت اصلی شان تامین مالی است اعتماد و به سوی آنها گام برداریم.

وی دربخشی از سخنان خود در خصوص مزیت اوراق اجاره در مقایسه با سایر منابع تأمین مالی گفت: اوراق اجاره جزو اوراق بهادار اسلامی است که به پشتوانه دارایی تهیه می‌شود و نسبت به اوراق مشارکت و سایر تسهیلات امکان نکول آن بسیار کمتر است؛ زیرا دارایی در تملک نهاد واسط قرار می‌گیرد و در صورت عدم انجام تعهدات توسط بانی سرمایه‌ سرمایه‌گذاران محفوظ است.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امید با تاکید بر با نام بودن این اوراق که موجب کاهش ریسک خواهد شد  گفت: نرخ سود در نظر گرفته شده برای این اوراق ۲۰ درصد و پرداخت سود آن هر سه ماه یکبار از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی خواهد بود.

دکتر فاضلیان زمان انتشار این اوراق را از روز سه شنبه نهم مهرماه  عنوان کرد و افزود: سرمایه‌گذاران می‌توانند با مراجعه به شرکتهای کارگزاری نسبت به خرید اوراق اجاره چادرملو اقدام کنند.

 

اوراق اجاره برای احداث دو کارخانه

بشیری راد رییس دفتر برنامه و بودجه شرکت چادرملو در خصوص هدف انتشار این اوراق  گفت: انتشار این اوراق برای اجرای دو طرح عمده شامل طرح احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی با ظرفیت تولید ۱.600.000 تن در سال و طرح احداث کارخانه تولید فولاد با ظرفیت تولید 1.000.000 تن در سال است.

وی در خصوص مبلغ کل سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای اجرای این طرح ها گفت: طبق بررسی‌های انجام شده مبلغ  6.632.728 میلیون ریال است که تامین مبلغ1.500.000 میلیون ریال آن از طریق انتشار اوراق اجاره و مابقی از طریق افزایش سرمایه و منابع داخلی شرکت در دستور کار قرار گرفته است.

بشیری راد با بیان اینکه طرح احداث کارخانه فولاد ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است  زمان راه اندازی آن را نیمه دوم سال ۹۳ عنوان کرد.

رییس دفتر برنامه و بودجه شرکت چادرملو همچنین به راه اندازی واحد احیا هم اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه  نمی خواهیم گندله از این سایت خارج شود اقدام به راه اندازی این واحد کرده  که هم اکنون 5 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

منبع:  تارنمای شرکت تامین سرمایه امید