بانکداری اسلامی در کشورهای عربستان، کویت و امارات

کد خبر: 50371 چهارشنبه 1 آبان 1392 - 16:4
بانکداری اسلامی در کشورهای عربستان، کویت و امارات

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشی)

به منظور آشنایی بیشتر علاقمندان با جزئیات عملیات بانکداری اسلامی در جهان و بررسی عملکرد مالی بانک‌های اسلامی در کشورهای مختلف، در بخش اطلاعات آماری پورتال بانکداری اسلامی، صورت‌های مالی بانک‌های اسلامی گردآوری شده و به صورت دوره‌ای، اطلاعات این بخش بروزرسانی خواهد شد.

 

بانکداری اسلامی در کشور کویت:

الف) مقدمه: فعالیت بانکداری اسلامی در کشور کویت به شکل گسترده‌ای در حال افزایش است. اکثر فعاليت‌هاي بانكداري در این کشور بر اساس اصول شريعت انجام و از كميته مشورتي پيشرفته استفاده مي‌كنند. اين كميته شامل يك گروه مشورتي است که قدرت اجرايي ندارد اما در مقابل، با برنامه‌هاي گسترده‌ای‌ بر روي تأسيس بانك‌هاي اسلامي و زكات بر شركت‌ها مطالعه مي‌‌كنند. در سال‌های اخیر تلاش بانک‌های متداول این کشور نیز برای گرفتن مجوز جهت ارائه خدمات بانکداری اسلامی بر اساس احکام شریعت اسلامی به‌ شدت افزایش یافته‌ است و همه بانک‌های متداول فعال در این کشور از بانک مرکزی درخواست صدور مجوز برای راه‌اندازی شعبه ارائه خدمات بانکداری اسلامی نموده‌اند.

بانك‌هاي اسلامي در كويت به طور معمول به پذيرش انواع مختلف سپرده‌گذاري‌ها به شكل‌هاي جاري، پس‌انداز يا حساب‌هاي سرمايه‌گذاري با شرايط معين و برنامه‌هاي هدفگذاري شده در قالب قراردادهاي منطبق بر شريعت از جمله مرابحه، مشاركت و مضاربه، اقدام مي‌نمايند. به طور کلی، انعطاف‌پذيري عقود اسلامي در این کشور بستر گسترده‌اي را براي تأمين مالي متقاضيان مهيا مي‌نمايد و از سوی ديگر وجود ابزارهاي مختلف و نوآورانه مطابق با شريعت اسلامي در عرضه خدمات بانكداري اسلامي موجب جذب مسلمانان و حتي غير‌مسلمان و رشد بانكداري اسلامي با وجود ريسك بازدهي يكسان نسبت به ساير بانك‌هاي متعارف گرديده‌است.

ب) دریافت اطلاعات آماری بانکداری اسلامی در کشور کویت.

 

بانکداری اسلامی در کشور امارات متحده عربی:

الف) مقدمه: کشور امارات متحده عربی از 7 شیخ‌نشین تشکیل شده که داراي يك بانك مركزي است، اما هر منطقه مالكيت محلي خود را دارد و از قوانين تجاري محلي خود استفاده مي‌كند. اصول بانكداري اسلامي در کشور امارات بر اساس اصول قرآن و سنت بنا شده است. بانكداري اسلامي در امارات مشتمل بر بانكداري شعبه‌اي، بانكداري مشاركتي، بانکداری خصوصی و بانكداري الکترونیک است که همواره سعي مي‌كنند از فناوري‌هاي نوين براي رضايت مشتريان استفاده نمايند. در مجموع، امارات يكي از پيشروان منطقة خليج‌فارس در زمينة بانكداري اسلامي است و هم‌اكنون حدود 8 بانك اسلامي و دو سازمان مالي اسلامي (به منظور حمایت مالی) در این کشور فعالیت می‌کنند. همچنین این کشور با همکاری بانك اسلامی امارات به تأسیس كرسی‌های تخصصی مطالعات بانكداری اسلامی با هدف تقويت و توسعه مهارت‌های دانشجويان و آينده شغلی آنان در حوزه خدمات مالی و بانكی به ويژه امور مالی ـ اسلامی اقدام نموده‌است.

ب) دریافت اطلاعات آماری بانکداری اسلامی در کشور امارات.

 

بانکداری اسلامی در کشور عربستان:

الف) مقدمه: در کشور عربستان مردم بیشترین تقاضا را برای بکارگیری از خدمات مالی ‏اسلامی دارند و  در حال حاضر نظام بانکی کشور عربستان سعودی از چهار بانک اسلامی تشکیل شده ‌است که در این بانک‌ها عمده عملیات بانکی براساس قوانین شریعت و در قالب عقود مرابحه و استصناع انجام می‌گیرد و مبتنی بر سه اصل تسهیم سود و زیان، اصلی مبتنی بر هزینه و دستمزد و اصل خدمات بدون بهره  می‌باشد. کشور عربستان کرسی "مطالعات بانکداری اسلامی" را با هدف توسعه بانکداری اسلامی و تعمیق فرصتهای رشد اقتصادی تأسیس و در تلاش است تا به مرکز صنعت بانکداری اسلامی تبدیل شود.       

ب) دریافت اطلاعات آماری بانکداری اسلامی در کشور عربستان.


 
مطالب مرتبط: