بانک اسلامی ابوظبی

کد خبر: 50345 سه شنبه 9 مهر 1392 - 13:49
بانک اسلامی ابوظبی


لیلا محرابی (کارشناس پژوهشی)

بانک اسلامی ابوظبی در 20 مي سال 1997 به عنوان یک شركت سهامي عمومي راه‌اندازي شد. اين بانک عملیات تجاري را در 11 نوامبر سال 1998 آغاز كرد و به طور رسمي در سال 1999 افتتاح شد. در اين بانك کلیه قراردادها، عملیات و معاملات مالی و تجاری مطابق با اصول شریعت اسلامی صورت می‌گیرد و تعدادي از نخبگان و صاحبنظران اقتصادي و علما و فقهاي امارات براي نظارت بر فعاليت‌هاي اين بانك انتخاب شده‌اند. بانك اسلامي ابوظبي عمليات خود را با سرمايه پرداخت‌شده يك ميليارد درهم به ارزش هر سهم ده درهم در بازار اوراق بهادار ابوظبي شروع كرد. بنیانگذاران بانک اسلامی ابوظبی 29 درصد از سهام خود را نگه داشته و 71 درصد باقیمانده را به 100 هزار سهامدار واگذار كردند.

بانك اسلامي ابوظبي به عنوان دومین بانک بزرگ اسلامی در کشور امارات از بانك‌هاي پيشرو در منطقه خاورميانه و جهان اسلام است كه با افتتاح شعبه‌های متعدد در شهرهاي امارات و كشورهاي مختلف جهان به توسعه دامنه خدمات مالي و بانكداري و برطرف کردن نیازهای بانکی و مالی مشتریان با سرعت و کیفیت بالا می پردازد. به طوریکه، بانک اسلامی ابوظبی در پنجمین دوره مراسم جایزه سالانه اقتصاد و بازرگانی اسلامی در دبی، جایزه بهترین بانک اسلامی جهان را کسب کرد.

در مجموع، سود خالص بانک اسلامی ابوظبی در امارات متحده عربی طی سال‌های 2011-2007، با رشد 50 درصدی به 314 میلیون دلار و میزان دارایی‌های آن به 20 میلیارد دلار رسیده است. میزان سپرده‌گذاري در پايان سال 2011، بالغ بر  16 ميليارد دلار ثبت گرديد و میزان تسهیلات اعطایی بانک مذکور نیز از سال 2007 تا 2011، دو برابر شده و از میان روش‌های مختلف تأمین مالی اسلامی عقود  مرابحه، لیزینگ واجاره به شرط تملیک، مضاربه و استصناع از کاربرد بیشتری نسبت به سایر عقود برخوردار می‌باشد.

علاقمندان می توانند جهت اطلاع از ساختار ترازنامه، نسبتهای مالی، روشهای تامین مالی به تفکیک عقود مختلف و ساختار سود و زیان این بانک، به این لینک مراجعه نمایند.