کتاب «معاملات بانکی از منظر مراجع تقلید» منتشر شد.

کد خبر: 50333 چهارشنبه 27 شهریور 1392 - 9:3
کتاب «معاملات بانکی از منظر مراجع تقلید» منتشر شد.

چاپ دوم از کتاب معاملات بانکی از منظر مراجع تقلید نوشته حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید عباس موسویان با ویرایشی جدید، توسط پژوهشکده پولی و بانکی در 521 صفحه منتشر شد.

 به دنبال اجرای قانون عملیات بانکداری بدون ربا، سوالات شرعی زیادی برای مردم متدین و کارگزاران نظام بانکی مطرح شد که از راه های مختلف از مراجع تقلید استفتا شده و می‌شود. هر یک از مراجع بزرگوار تقلید، بر اساس مبانی خود، جواب آن استفتائات را می‌دهند. با توجه به نیاز شدید محافل و کارگزاران نظام بانکی و مشتریان بانک ها به این استفتائات لازم بود این احکام به صورت یکجا و منظم تدوین گردد. کتاب مذکور در پاسخ به این نیاز تدوین شده است. در این کتاب، فتاوای مراجع بزرگوار تقلید گذشته و کنونی، آیات عظام امام خمینی (ره)، خویی، گلپایگانی، خامنه ای، بهجت، تبریزی، شبیری زنجانی، سیستانی، صافی گلپایگانی، صانعی، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، موسوی اردبیلی، نوری همدانی، وحید خراسانی، مظاهری، جوادی آملی، شاهرودی، سبحانی و رضوانی از رساله‌های عملیه(توضیح المسائل‌ها) و کتاب‌های استفتائات و دیگر منابع معتبر استخراج شده و سپس در چند بخش تنظیم گردیده است.

 مطالب کتاب بر اساس معاملات مهم بانک ها به ترتیب در بخش‌های زیر طبقه بندی شده‌اند:

1-    سپرده‌های بانکی(سپرده‌های جاری، پس‌انداز، مدت‌دار و سرمایه‌گذاری)

2-    تسهیلات بانکی(وام و بهره وام، وام قرض‌الحسنه و کارمزد، تسهیلات سودآور و سود)

3-    خدمات بانکی(حوالجات، دریافت قبوض، ضمانت‌نامه‌ها، گشایش اعتبارات اسنادی، خرید و فروش ارز و سکه و اوراق بهادر)

4-    ضمانت، وثیقه و جریمه تأخیر

5-    خرید و فروش پول، ارز و اوراق بهادار

6-    معامله با بانک‌های خارجی

7-    کار و اشتغال در بانک

8-    مسائل متفرقه

البته بعضی از مراجع در مورد برخی از مباحث، فتوایی نداشتند، در نتیجه در آن بحث‌ها از آن مراجع چیزی نقل نشده است. در پایان نظرات حضرات آیت الله رضوانی از فقهای از فقهای بزرگوار شورای نگهبان که در واقع بیانگر دیدگاه آن شوراست، نقل شده است.
در پایان کتاب بخشی به عنوان ضمائم آمده که مشتمل بر نامه‌نگاری‌هایست که با حضرت آیت الله رضوانی و سایر مراجع معظم تقلید صورت گرفته است.