نهمین جلسه نقد و بررسی پژوهشهای بانکداری و مالی اسلامی

کد خبر: 50330 دوشنبه 25 شهریور 1392 - 9:52
نهمین جلسه نقد و بررسی پژوهشهای بانکداری و مالی اسلامی

نهمین جلسه از سلسله نشست‌هاي نقد پژوهش‌هاي بانكداري و مالي اسلامی

پس از برگزاری هشت نشست از سلسله جلسات نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی، پژوهشکده پولی و بانکی اقدام به برگزاری نهمين جلسه در تاریخ 23 شهريور ماه 1392 نمود. هدف از برگزاری این جلسه ایجاد تضارب آراء میان محققان در رابطه با موضوع حسابداري سپرده‌هاي بانكي در چارچوب بانكداري بدون ربا بود. مقاله مورد نقد در اين جلسه با عنوان «بررسي تطبيقي نحوه محاسبه سود قطعي سپرده‌هاي مدت‌دار بانك‌ها بر مبناي دستورالعمل بانك مركزي و ارزش افزوده بانك» که توسط آقايان دكتر غلامحسن تقي‌نتاج و دکترآيت‌اله ابراهيمي در شماره چهارم فصلنامه علمي ـ پژوهشي تحقيقات حسابداري و حسابرسي به چاپ رسيده است به مقوله حسابداري پرداخت سود در نظام بانكي كشور از منظر بانكداري اسلامی پرداخت در واقع تلاش نمود تا به روش توصيفي و از طريق مطالعه اسناد و مدارك يك بانك نمونه به اين سوال پاسخ دهد كه «آيا سود قطعي پرداختي بانك‌ها مطابق با روش ابلاغي بانك مركزي متضمن رعايت حقوق سپرده‌گذاران مي‌باشد؟». يافته‌هاي اين تحقيق نشان دهنده آن است كه در روش موجود محاسبه سود قطعي سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري مدت‌دار، جابجائي حقوق سپرده‌گذاران با يكديگر و بانك با سپرده‌گذاران وجود داشته و اين منجر به تضييع حقوق سپرده‌گذاران مي‌گردد.

شيوه برگزاري جلسه بدين صورت بود كه ابتدا نويسنده اصلي مقاله، دكتر تقي‌نتاج، مهمترين يافته‌هاي تحقيق خود را ارائه داد و پس از آن ناقدان آقايان دكتر جعفر باباجاني، مرتضي ستاك و هوشنگ خستوئي به بيان ديدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند. در ادامه برخي از حاضران در جلسه نيز نكات و ديدگاه‌هاي خود را در رابطه با مباحث مطرح شده توسط ارائه دهنده و ناقدان  مطرح نمودند. آنچه كه مورد تاكيد تمامي ناقدان قرار گرفت اين موضوع بود كه ايده ارائه شده در اين پژوهش نو و قابل تامّل بوده و مي‌تواند موضوعي براي تحقيقات آينده باشد.


خلاصه مقاله:

اين مقاله تلاش مي‌كند تا مقوله حسابداري پرداخت سود در نظام بانكي كشور را از منظر بانكداري اسلامي مورد بررسي قرار دهد. در واقع تلاش مي‌كند تا به روش توصيفي و از طريق مطالعه اسناد و مدارك يك بانك نمونه به اين سوال پاسخ دهد كه: «آيا سود قطعي پرداختي بانك‌ها مطابق با روش ابلاغي بانك مركزي متضمن رعايت حقوق سپرده‌گذاران مي‌باشد؟». يافته‌هاي اين تحقيق نشان دهنده آن است كه در روش موجود محاسبه سود قطعي سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري مدت‌دار، جابجائي حقوق سپرده‌گذاران با يكديگر و بانك با سپرده‌گذاران وجود داشته و اين منجر به تضييع حقوق سپرده‌گذاران مي‌گردد. 

دریافت فایل مقاله


دریافت پوستر جلسه

گزارش تصویری جلسه
  
علاقمندان می توانند جهت مشاهده گزارش مبسوط جلسات قبلی به
این لینک مراجعه فرمایند.