اهداف سی امین همایش سیاست های پولی و ارزی: ارتقای نظام اقتصادی و ارائه راهکارها و پیشنهادهایی برای تحقق ثبات پولی و مالی

کد خبر: 406078 شنبه 20 خرداد 1402 - 10:48
اهداف سی امین همایش سیاست های پولی و ارزی: ارتقای نظام اقتصادی و ارائه راهکارها و پیشنهادهایی  برای تحقق ثبات پولی  و مالی

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی ، دکتر اصغر ابوالحسنی رئیس سی‌امین همایش سیاست‌های پولی و ارزی روز شنبه  ۲۰خرداد در گفتگویی اعلام کرد: صاحبنظران و اندیشمندان در این همایش در تلاشند  با ارایه راهکارهایی، گامی در جهت تسهیل تصمیم‌سازی‌  برای برقراری ثبات اقتصادی کشور بردارند.

وی یکی از عوامل مهم در ایجاد بی‌ثباتی اقتصادی را نرخ‌های بالای رشد نقدینگی در کشور دانست و گفت: سرریز تمام ناترازی‌ها و عدم تعادل‌های اقتصادی، در رشد نقدینگی تبلور می‌یابد.

رئیس همایش خاطر نشان کرد: کاهش نرخ رشد نقدینگی در راستای مهار تورم، در گروِ انجام اصلاحات اساسی در نظام حکمرانی اقتصادی است و یکی از این اصلاحات که در چند سال اخیر  مورد توجه قرار گرفته، اصلاح نظام بانکی است.

قایم مقام بانک مرکزی تاکید کرد: سیاست کنترل ترازنامهٔ بانک‌ها که بانک مرکزی در سال‌های اخیر آن را دنبال کرده است، باید در کنار اقدامات زیربنایی و اصلاحات اساسی  برای  ارتقای شاخص‌های سلامت بانکی قرار گیرد و به ‌تنهایی واجد کارایی لازم برای رفع ناترازی نخواهد بود.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: یکی دیگر از عوامل بنیادین در شکل‌گیری بی‌ثباتی اقتصادی به موضوع کسری بودجهٔ مزمن برمی‌گردد. از سال ۱۳۹۷ و بازگشت تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی و افت محسوس درآمدهای نفتی، کسری بودجه نیز تشدید و عامل مهمی در فاصله‌گرفتن نرخ رشد نقدینگی از نرخ متوسط بلندمدت خود شد.

دکتر ابوالحسنی  گفت: بنابراین، یک ضلع مهم در اصلاح نظام حکمرانی اقتصادی حرکت در مسیر ایجاد بودجهٔ متوازن و پرهیز از ایجاد بار مالی فرابودجه‌ای برای دولت است. در بودجهٔ سال جاری، در راستای تقویت انضباط مالی گام‌هایی برداشته شده است که در صورت تحقق آن‌ها، می‌تواند تا حد زیادی در کنترل نرخ رشد نقدینگی مؤثر واقع شود.

دکتر ابوالحسنی در پایان گفت: پژوهشکدهٔ پولی و بانکی سعی دارد در سی‌امین همایش سیاست‌های پولی و ارزی از طریق فراهم‌آوردن بستری برای بحث و تبادل نظر کارشناسی حول راهکارهای تحقق ثبات پولی و مالی و شناسایی اصلاحات ناظر بر ارتقای کیفی نظام حکمرانی اقتصادی، پیشنهادهای سازنده‌ای را به بدنهٔ اجرایی کشور ارائه دهد.

وی افزود: در این همایش در روزهای دوشنبه و سه شنبه ۲۲ و۲۳ خرداد ۱۴۰۲ در مجموع ۶ سخنرانی اصلی، ۸ نشست تخصصی، و ۶ نشست ارائهٔ مقالات برگزار خواهد شد و تمام علاقه مندان از سراسر کشور می توانند به صورت مجازی به نشانی  https://mepac.mbri.ac.ir/ در این همایش شرکت کنند.

شایان ذکر است طی دورهٔ فراخوان دریافت مقالات علمی ویژهٔ این همایش، در مجموع ۱۶۲ مقالهٔ علمی به دبیرخانهٔ همایش ارسال شده که از این بین، ۳۴ مقاله در کمیتهٔ علمی پذیرش شده و ۲۵ مقاله نیز برای ارائه براساس زمان‌بندی طی دو روز همایش انتخاب شده است.