دلار زدایی مهمترین محور اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی در تهران

کد خبر: 406067 دوشنبه 1 خرداد 1402 - 8:46
دلار زدایی مهمترین محور اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی در تهران

 

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه هدف اصلی اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی در تهران، تقویت معاملات با ارزهای ملی و محلی است، گفت: این اجلاس روز دوم تا چهارم خرداد ماه امسال در بانک مرکزی برگزار می‌شود، روسای بانک مرکزی 9 کشور عضو اتحادیه  وچندین عضو ناظر در این اجلاس حضور خواهند داشت.

وی افزود: با تغییراتی که در اساسنامه اتحادیه پایاپای آسیایی خواهیم داشت و امیدواریم که یک اجلاس بین‌المللی خوبی را برگزار کنیم.

رئیس بانک مرکزی تاکید کرد: هدف اصلی این است که بتوانیم معاملات پایاپای در بین کشورهای عضو تقویت کنیم و کشورهای عضو با ارزهای ملی و محلی خود کار کند؛ همچنین موضوع اتحادیه پولی دو جانبه و چند جانبه را پیگیری کنیم.

اتحادیه پایاپای آسیایی که مقر آن در تهران قرار دارد در آذرماه ۱۳۵۳ (دسامبر ۱۹۷۴) به ابتکار کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه تأسیس شد.

تصمیم برای ایجاد این نهاد آسیایی در چهارمین کنفرانس وزیران همکاری اقتصادی آسیایی که در دسامبر ۱۹۷۰ در کابل برگزار شد، گرفته شد. پیش نویس موافقتنامه تأسیس اتحادیه پایاپای آسیایی در نشستی با مقامات ارشد دولت ها و بانک های مرکزی که در اجلاس ESCAP بانکوک، در دسامبر ۱۹۷۴ برگزار شد، پس از امضای توافق نامه توسط پنج بانک مرکزی (ایران، پاکستان نپال، هند و سریلانکا) نهایی شد.

بنگلادش و میانمار ششمین و هفتمین امضاکنندگان این توافقنامه بودند. بوتان و مالدیو به ترتیب در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۹ این قرارداد را امضا کردند و تعداد اعضای اتحادیه پایاپای آسیا به ۹ کشور رسید.