معرفی کتاب «بانکداری و تامین مالی اسلامی: ویرایش دوم»

کد خبر: 375907 دوشنبه 9 آبان 1401 - 10:3
معرفی کتاب «بانکداری و تامین مالی اسلامی: ویرایش دوم»
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، انتشارات روتلج هند[1] در نظر دارد ویرایش دوم کتاب « بانکداری و تامین مالی اسلامی» را به کوشش زبیر حسن[2]در تاریخ ۲۲ فوریه ۲۰۲۳ میلادی منتشر نماید.

در این کتاب مواردی همچون ماهیت و نظریه‌های حاکم بر سیستم‌های تامین مالی اسلامی از جمله ویژگی‌های شاخص آن و چگونگی ارتباط موسسات مالی اسلامی با موسسات مالی متعارف مورد بحث قرار می‌گیرد. همچنین ماهیت و نقش پول در اقتصادهای مدرن بررسی می‌شود و فرآیند ایجاد سپرده اعتباری، چرخه‌های تجاری و ابزارهای ایجاد ارزش در بازارهای مالی از دیدگاه‌ تامین مالی اسلامی تشریح می‌گردد. نویسنده در این کتاب با اشاره به ویژگی‌های سیستم‌های مالی یاد شده، دلیل منطقی نبودن فعالیت‌های مالی مبتنی بر بهره را توضیح می‌دهد. همچنین چهارچوب‌های اخلاقی و انسانی ذاتی که بر نظریه‌ها و شیوه‌های مالی حاکم است و مدل‌هایی که برای ایجاد ارزش، مشارکت ریسک، سرمایه‌گذاری مسئولیت‌پذیر اجتماعی و حاکمیت و مقرراتی که این سیستم‌ها از آن پیروی می‌کنند را بررسی می‌نماید. علاوه بر موارد یادشده، ارزیابی مقایسه‌ای سیستم‌های مالی متعارف با سیستم‌های مالی اسلامی را با بهره‌گیری از مثال‌های مرتبط انجام می‌دهد. همچنین عملکرد سیستم‌های مالی اسلامی را ارزیابی و بازارهای موجود و در حال گسترش برای تامین مالی اسلامی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

امید است که این کتاب ۲۲۰ صفحه‌ای بتواند به عنوان منبعی ارزشمند برای محققان و پژوهشگران تامین مالی اسلامی، مطالعات اسلامی، اقتصاد، بانکداری و به طور کلی فعالان حوزه بانکداری و تامین مالی اسلامی مفید واقع شود.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)[1] Routledge India

[2] M. Kabir Hassan