تصویب ۴ استاندارد شرعی جدید AAOIFI توسط بانک مرکزی پاکستان

کد خبر: 375857 چهارشنبه 26 مرداد 1401 - 8:20
تصویب ۴ استاندارد شرعی جدید AAOIFI توسط بانک مرکزی پاکستان
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، بانک مرکزی پاکستان چهار استاندارد شرعی دیگر AAOIFI از جمله استاندارد شرعی شماره ۱۰ (سلف و سلف موازی)، استاندارد شرعی شماره ۱۱ (استصناع و استصناع موازی)، استاندارد شرعی شماره ۲۵ (ترکیب قراردادها) و استاندارد شرعی شماره ۵۰ (مساقات) را برای تقویت صنعت بانکداری اسلامی و اطمینان از انطباق‌پذیری محصولات مالی اسلامی خود با اصول شریعت، تصویب نمود.

با پذیرش این استانداردها، تعداد کل استانداردهای شرعی AAOIFI تصویب‌شده در بانک مرکزی پاکستان به بیست مورد می‌رسد در حالی که سایر استانداردها نیز در دست بررسی و تصویب هستند. دستورالعمل‌های مصوب بانک مرکزی پاکستان در کنار پذیرش استانداردهای AAOIFI به هماهنگ‌کردن روش‌ها و رویه‌های شرعی در صنعت بانکداری اسلامی کمک قابل توجهی خواهد کرد.

دبیر کل سازمان حسابداری و حسابرسی موسسه‌های مالی اسلامی (AAOIFI)[1] از اینکه بانک مرکزی پاکستان ۴ استاندارد شرعی دیگر AAOIFI را برای صنعت بانکداری و مالی اسلامی خود تصویب نموده است، ابراز خرسندی نمود. هماهنگی و استانداردسازی صنعت و همسویی با استانداردهای جهانی نقش مهمی در دستیابی به اهداف استراتژیک بانک مرکزی پاکستان و توسعه صنعت مالی اسلامی خواهد داشت.

علاوه بر این، کمیسیون بورس و اوراق بهادار پاکستان[2] (SECP) نیز هفت استاندارد شرعی AAOIFI را پذیرفته است و دستورالعمل‌های مربوطه را صادر کرده است. همچنین این کمیسیون در سال ۲۰۲۲ به سازمان حسابداری و حسابرسی موسسه‌های مالی اسلامی به عنوان یکی از اعضای آن سازمان ملحق شده است و مذاکرات لازم برای همکاری بیشتر در حوزه‌های مشترک در حال انجام می‌باشد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)

 


[1] Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions (AAOIFI)

[2] Securities and Exchange Commission of Pakistan (SECP)