کتاب «سواد بانکی؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها» منتشر شد

کد خبر: 355746 چهارشنبه 24 فروردین 1401 - 13:1
کتاب «سواد بانکی؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها» منتشر شد
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، کتاب «سواد بانکی؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها» به قلم وهاب قلیچ و سجاد ابراهیمی در ۱۷۳ صفحه و با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه توسط نشر نور علم منتشر شد.

ساختار این کتاب که حاوی مطالب بانکداری اسلامی نیز می‌باشد در چهار فصل و بر اساس طرح پرسش‌ها و پاسخ‌‌های کوتاه، ساده و مفید بنا شده است. در انتهای هر فصل بخشی با عنوان «مهارت و تفکر» قرار داده شده است تا خوانندگان را با مسائل روز به نحو بهتری درگیر نماید.

در فصل اول به مباحث پول و بانکداری مرکزی پرداخته می‌شود. در این فصل ابتدا مباحث پولی (تعاریف و مفاهیم اولیه مربوط به پول) به عنوان زیربنای نظام بانکی مطرح می‌شود و سپس در ادامه به بانک مرکزی به عنوان رکن سیاست‌گذار و ناظر نظام بانکی پرداخته می‌شود و کارکردها و وظایف آن تشریح می‌شود. در بخش دیگری از این فصل نیز مباحث مربوط به نرخ ارز مطرح می‌شود.

در فصل دوم مباحث بانکداری طرح می‌‌گردد؛ در این فصل، ابتدا کلیاتی از بانکداری طرح شده و سپس به تجهیز و تخصیص منابع بانکی پرداخته می‌شود؛ خدمات بانکی و حسابداری بانکی بخش‌های دیگر این فصل را تشکیل می‌دهند.

در فصل سوم مفاهیم و اطلاعات مربوط به بانکداری الکترونیک مطرح می‌شود. در این فصل ضمن مروری بر کلیات و مفاهیم اصلی بانکداری الکترونیک، مطالبی در خصوص اینترنت بانک، امنیت در بانکداری الکترونیک، سیستم‌ها و ابزارهای پرداخت، سامانه‌های زیرساختی بانکداری الکترونیک و مفاهیم بانکداری نوین ارائه می‌گردد.

فصل چهارم و آخر کتاب به مباحث مربوط به بانکداری اسلامی می‌پردازد. در این فصل پس از بیان کلیات و معرفی قواعد فقهی بانکداری اسلامی، به کاربردهای عقود شرعی در بانکداری پرداخته شده و مهمترین مباحث این حوزه تشریح می‌شود.

کتاب «سواد بانکی؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها» با یک زبان نوشتاری ساده و به دور از مباحث و ادبیات پیچیده، سعی داشته اطلاعات و مهارت لازم در استفاده از بانکداری را به نحو جذاب و مختصر برای مخاطب عام با تاکید بر اقشار دانشگاهی (اعم از رشته‌های مختلف تحصیلی) و کلیه علاقمندان به حوزه پولی و بانکی ارائه نماید.

علاقمندان می‌توانند جهت خرید این کتاب به این نشانی مراجعه نمایند.

صفحه تازه
های نشر