انتشار پیش‌نویس اصول راهنما در حوزه تعمیق بازارهای سرمایه اسلامی توسط IFSB

کد خبر: 355730 دوشنبه 15 فروردین 1401 - 10:28
انتشار پیش‌نویس اصول راهنما در حوزه تعمیق بازارهای سرمایه اسلامی توسط IFSB

 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی و به نقل از سایت هیئت خدمات مالی اسلامی ([1]IFSB)، این هیئت در تاریخ ۲۵ مارس ۲۰۲۲ میلادی اقدام به انتشار پیش‌نویس اصول راهنما در حوزه تقویت و تعمیق بازارهای سرمایه اسلامی (ED-GN-8)، به منظور دریافت نقطه نظرات اصلاحی و مشورتی را کرد. هیئت مزبور از مقررات‌گذاران، مقامات نظارتی، سازمان‌های بین‌المللی، فعالان بازار سرمایه اسلامی، دانشگاهیان و سایر ذی‌نفعان این حوزه دعوت کرد تا نظرات مشورتی خود را در بازه زمانی، ۲۵ مارس تا ۲۶ می ۲۰۲۲ همزمان با ۵ فروردین تا ۵ خرداد ماه به مدت ۴۵ روز به این هیئت اعلام نمایند.

لازم به ذکر است که یادداشت راهنمای (GN) به دنبال ارتقای ثبات مالی از طریق سیستم‌های مالی اسلامی قوی و شفاف با بهره‌گیری از ابزارهای متنوع است. این اصول راهنما به افزایش انعطاف‌پذیری کشورها در برابر شوک‌های گوناگون کمک می‌کند و به نوبه خود با ارائه طیف گسترده‌ای از خدمات، از انعطاف‌پذیری سایر بخش‌های صنعت خدمات مالی اسلامی نیز حمایت می‌نماید. به عبارتی، هدف GN ارائه اصول راهنما و برجسته کردن بهترین شیوه‌ها در زمینه توسعه و تعمیق بازارهای سرمایه اسلامی است. در مجموع، اهداف کلیدی این یادداشت به شرح زیر می‌باشد:

·        ارائه بهترین شیوه‌های بین‌المللی در توسعه و ترویج رشد بازارهای سرمایه اسلامی

·        ارائه اصول راهنما به منظور تعمیق شفافیت در بازارهای سرمایه اسلامی

·        ارائه اصول راهنما در زمینه تقویت چهارچوب‌های نظارتی و ثبات بازار سرمایه اسلامی

·        ترویج هماهنگی اقدامات و رویه‌ها در بازارهای سرمایه اسلامی

شایان ذکر است نسخه نرم افزاری ED-GN-8 در وب سایت این هیئت به آدرس www.ifsb.org در دسترس عموم قرار دارد. علاقه‌مندان به ویژه اعضای IFSB می‌توانند نظرات خود را در بازه زمانی تعیین شده از طریق آدرس ایمیل public_consultation@ifsb.org ارسال فرمایند.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)

 [1] The Islamic Financial Services Board (IFSB)