انتشار استاندارد «گزارشگری مالی برای گیشه‌های مالی اسلامی» توسط AAOIFI

کد خبر: 355642 شنبه 25 دی 1400 - 9:56
انتشار استاندارد «گزارشگری مالی برای گیشه‌های مالی اسلامی» توسط AAOIFI

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی و به نقل از سایت (AAOIFI[1]هیئت حسابداری ([2]AAB) سازمان حسابداری و حسابرسی موسسات مالی اسلامی (AAOIFI)، استاندارد شماره ۴۰ (FAS 40) درباره «گزارشگری مالی برای گیشه‌های مالی اسلامی» را به طور رسمی منتشر کرد.

هدف از ارائه این استاندارد اصلاحی، ایجاد الزامات گزارشگری مالی برای گیشه‌های مالی اسلامی و همچنین ایجاد قابلیت اجرا برای کلیه مؤسسات مالی متعارف ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی از طریق گیشه‌های مالی اسلامی است. لازم به ذکر است که استاندارد مزبور، استاندارد (FAS 18) که درباره «خدمات مالی اسلامی ارائه شده توسط موسسات مالی متعارف» است، را بهبود می‌بخشد و به عبارت بهتر جایگزین آن می‌شود.

شایان ذکر است که هیئت حسابداری آئوفی، اقدام به تدوین استاندارد مزبور پس از دریافت نظرات، پیشنهادات و بررسی‌های مبسوط و مشاوره با فعالان و مقررات‌گذاران صنعت مربوطه از طریق جلسات متعدد که به زبان‌های انگلیسی و عربی در طول سال ۲۰۲۱ میلادی برگزار شده است، کرد. در ادامه و در راستای تایید نهایی، کلیه نظرات و پیشنهادهای دریافتی به همراه نظرات مکتوب برای بحث و بررسی به کارگروه، کمیته شرعی آئوفی و  هیئت حسابداری ارائه شد.

در این راستا حامد العقاب[3]، رئیس هیئت حسابداری اظهار داشت که در حال حاضر افزایش فزاینده تعداد موسسات مالی متعارف که اقدام به ارائه خدمات و محصولات منطبق با شریعت می‌کنند را شاهد هستیم. وی خاطر نشان کرد، این موضوع که مؤسسات مزبور از اصول و قواعد شرعی و الزامات گزارشگری مالی پیروی کنند و حصول اطمینان از سطح کافی انطباق، شفافیت و شیوههای افشا، امری مهم در این حوزه است. لذا در این راستا و با توجه به اهمیت این موضوع و همچنین به منظور پاسخگویی به تقاضاهایی متعدد مطرح شده از سوی فعالان این حوزه، هیئت حسابداری ارتقا و اصلاح استاندارد (FAS 18) را در اولویت کاری خود قرار داد. العقاب افزود انتظار می‌رود استاندارد بازنگری شده، شیوه‌های کلی حسابداری و گزارش‌گری مالی را با شفاف‌سازی موسسات مالی متعارف برای ارائه عملیات منطبق با شریعت به شیوه‌ای شفاف، بهبود بخشد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)


[1] Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions

[2] Accounting Board

[3] Hamad Al Oqab