انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی توسط IFSB؛ سه ماهه سوم ۲۰۲۱

کد خبر: 355629 شنبه 18 دی 1400 - 8:31
انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی توسط IFSB؛ سه ماهه سوم ۲۰۲۱
به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، اطلاعات آماری مربوط به سلامت مالی و رشد نظام بانکداری اسلامی تا پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱، برای کشورهای عضو در بانک اطلاعاتی هیئت خدمات مالی اسلامی IFSB[1] منتشر شده است. با توجه به ضرورت دسترسی به جدیدترین داده‌های بانکی و ارائه تحلیل‌های مناسب، پروژه PSIFIs [2] به منظور جمع‌آوری شاخص‌های مالی اسلامی (ساختاری و احتیاطی) توسط IFSB از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است.

این مجموعه، بیست‌ویکمین انتشار داده‌های آماری بانک‌های اسلامی است که در پایگاه اطلاعاتی هیئت خدمات مالی اسلامی قرار گرفته است و شاخص‌های مالی ۲۶ کشور (افغانستان، بحرین، بنگلادش، برونئی، مصر، اندونزی، ایران، اردن، عراق، قزاقستان، کویت، قرقیزستان، لبنان، لیبی، مالزی، مراکش، نیجریه، عمان، پاکستان، فلسطین، قطر، عربستان سعودی، سودان، ترکیه، امارات متحده عربی و انگلستان) را در بازه زمانی سال ۲۰۱۳ تا سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ میلادی (فصلی) تحت پوشش قرار می‌دهد.

به گفته دکتر بیلو لاوال دانباتا، دبیر کل هیئت خدمات مالی اسلامی، پروژه PSIFIs، توانسته است با تمرکز بر دقت و کیفیت داده‌ها، مجموعه‌ای از صورت‌های مالی را برای تسهیل اعتبارسنجی و دریافت چشم‌انداری دقیق از ساختار مربوط به فعالیت‌های مالی اسلامی در کشورهای مختلف فراهم نماید.

وی اظهار داشت: فاز پنجم پروژه PSIFIs، همزمان با چالش‌های جهانی ناشی از پاندمی ویروس کرونا از ابتدای سال ۲۰۲۰ آغاز گردید و در حال حاضر توانسته است با انتشار و پوشش اطلاعات آماری برای سه بخش بانکداری اسلامی، تکافل (بیمه اسلامی) و بازار سرمایه اسلامی، زمینه ایجاد یک پایگاه داده‌ای پایدار و جامع برای صنعت خدمات مالی اسلامی را فراهم نماید.

هیئت خدمات مالی اسلامی این سطح از موفقیت را ناشی از حمایت شدید اعضای کارگروه کشورهای عضو در راستای گردآوری، ارسال و انتشار داده‌ها می‌داند. امید است اقدامات جدید مدنظر در برنامه فوق بتواند با افزایش سطح دسترسی و استفاده از داده‌های این پایگاه اطلاعاتی، امکان ارزیابی تأثیر بحران موجود بر ثبات و رشد بخش مالی اسلامی را بیش از پیش فراهم نماید.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)[1] - The Islamic Financial Services Board (IFSB)

[2] - Prudential and Structural Islamic Financial Indicators (PSIFIs)