شورای فقهی بانک مرکزی در دوره جدید فعال تر از قبل کار خواهد کرد

کد خبر: 355623 سه شنبه 14 دی 1400 - 8:51
شورای فقهی بانک مرکزی در دوره جدید فعال تر از قبل کار خواهد کرد
مراسم فارغ‌التحصیلی دومین گروه از دانش‌پذیران دوره DBA بازار سرمایه اسلامی روز سه شنبه 6 دی ماه، با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی، رئیس و هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، رئيس شوراي فقهي بانك مركزي، مدیرعامل فرابورس ایران و اساتید و دانش‌پذیران دوره‌های DBA در بانک مرکزی برگزار گردید.

رئیس کل بانک مرکزی در این مراسم گفت: همانطور که تمام ابزارهای مورد استفاده در بازار سرمایه بعد از بررسی در کمیته فقهی مورد استفاده قرار می‌گیرد ما در بازار پول نیز قصد داریم که هم عملیات رایج فعلی در بازار پول را با موازین شرعی مطابقت بدهیم و انحرافات احتمالی را تصحیح کنیم و هم به توسعه ابزاری در این حوزه بپردازیم. در همین راستا شورای فقهی بانک مرکزی در دوره جدید فعال‌تر از قبل کار خواهد کرد و با تقویت دبیرخانه آن و همچنین افزایش گستره فعالیت و اختیارات شورای فقهی و تاسیس شورای فقهی فرعی در قم به دنبال آن هستیم تا شورای فقهی بیش از پیش در این زمینه نقش‌آفرینی نماید و ان شاء الله یک اتفاق جدی و بزرگ در بازار پول هم اتفاق بیفتد و فرهنگی که در بازار سرمایه از این نظر حاکم است در بازار پول هم به وجود بیاید. البته این مهم نیازمند زمان است که به همت حجت الاسلام دکتر مصباحی مقدم رئیس شورای فقهی بانک مرکزی و سایر عزیزان محقق خواهد شد.

دکتر صالح آبادی گفت: من معتقد هستم که باید بین بازار پول و بازار سرمایه باید ارتباط قوی‌تری ایجاد شود. به همین جهت، کمیته‌ای مشترک بین بانک مرکزی و سازمان بورس ایجاد شده است که به مرور محصولات و اقدامات مشترک آن نتایج خودش را نشان خواهد داد و امیدواریم این دو بازار مکمل به تقویت اقتصاد کشور و تولید ملی کمک شایانی نمایند.

منبع: انجمن مالی اسلامی ایران