جذابیت بانکداری اسلامی برای غیرمسلمانان

کد خبر: 355621 سه شنبه 14 دی 1400 - 8:32
جذابیت بانکداری اسلامی برای غیرمسلمانان
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، بخش بانکی نقش مهمی در توسعه اقتصاد جهانی ایفا کرده است. با این حال طی چند سال گذشته شیوه‌های متعارف بانکداری در اکثر کشورهای جهان عمدتاً به دلیل رکود جهانی آسیب دیده است. این در حالی است که به طور خاص بانک‌های اسلامی یعنی مؤسسات مالی پیرو نظام تأمین مالی اسلامی از این رکود مصون مانده‌اند.

چالش اصلی اقتصادهای نوظهور آسیا و آفریقا تورم فزاینده‌ای است که به طور کلی افزایش قیمت کالاهای اساسی نامیده می‌شود. با این حال، اکثر بانک‌های مرکزی این کشورها تا حد زیادی نتوانسته‌اند فشار تورمی را مهار کنند و در نتیجه بر نرخ رشد کلی تولید ناخالص داخلی (تولید ناخالص داخلی) تأثیر بگذارند.

در این مقطع حساس، نظام بانکداری اسلامی می‌تواند پادزهری برای بخش بیمار بانکی در سراسر جهان باشد. بانکداری اسلامی، نظام بانکداری منطبق با قوانین شرعی است و بر این مبنا استوار است که ربا موجب تورم و انباشت بهره می‌شود و در نهایت افزایش شکاف بین غنی و فقیر را به دنبال خواهد داشت.

در چارچوب ضوابط بانکداری اسلامی، بانک می‌تواند در قالب یک معامله رهنی اسلامی به جای وام دادن به خریدار برای خرید کالا، خود اقلام را از فروشنده بخرد و مجدداً آن را با سود به خریدار بفروشد، در حالی که به خریدار اجازه می‌دهد ثمن معامله را به صورت اقساطی به بانک پرداخت کند.

نکته قابل توجه این است که چگونه کشورهای اسلامی تا حد زیادی از رکود جهانی در چند سال گذشته مصون ماندهاند، در حالی که اکثر اقتصادهای بزرگ غربی تا حد زیادی از جمله ورشکستگی متضرر شده‌اند تا جایی که برخی از شرکت‌های چند ملیتی و حتی کشورهای مختلف اروپای غربی ناگزیر به دریافت کمک از دولت‌ها و اتحادیه‌های جهانی شده‌اند.

بانکداری اسلامی دارای پتانسیل بازار بزرگی در کشورهای مختلف از جمله کشور پهناوری همچون هند است؛ چرا که این کشور سومین کشور پرجمعیت مسلمان در جهان است. القای بانکداری اسلامی می‌تواند به موضوع طولانی مدت «شمولیت مالی» بپردازد و  به عنوان یک معیار اعتمادسازی در میان جامعه اقلیت عمل کند.

ورود بانکداری اسلامی در نظام اقتصادی هند می‌تواند روابط را با کشورهای غرب آسیا تقویت کند و همچنین می‌تواند به کانالیزه سازی ارز کمک زیادی کند. دولت هند می‌تواند از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای توسعه زیرساخت‌های کشور کمک مالی جذب کند که به نوبه خود می‌تواند به سناریوی کسری منابع مالی رسیدگی کند.

با توجه به رشد دو رقمی بانکداری اسلامی در سایر کشورهای آسیایی مانند سنگاپور، قطعاً گزینه مناسبی برای توسعه اقتصاد هند است. به عنوان مثال، در کشور مالزی 11 بانک با مجوز کامل بانکداری اسلامی فعال هستند که در ده جایگاه برتر در گزارش بانکداران آسیایی «40 بانک برتر اسلامی در آسیا و اقیانوسیه» در سال 2012 قرار دارند.

با این حال چالش‌های مهمی برای تحقق هدف گسترش بانکداری اسلامی در هند وجود دارد. مهم‌ترین چالش این است که به دنبال اصلاح قانون مقررات بانکداری سال 1949 باشیم. همچنین شیوه‌های استاندارد حسابداری باید برای اجرای عملی بانکداری اسلامی ایجاد شود. علاوه بر پیامدهای حقوقی، ظهور بانکداری اسلامی می‌تواند در جهت منافع شخصی مورد بهره برداری سیاسی قرار گیرد، بنابراین باید این صنعت در پرتو درست دیده شود.

یکی از موانع موفقیت بانکداری اسلامی، فقدان دانش در میان عموم مردم است. به طور قطع، ترویج و گسترش بانکداری اسلامی نیاز به سفارشی سازی و تبلیغ دارد تا به همان اندازه برای غیر مسلمانان نیز جذاب شود.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

فرشته ملاکریمی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)