معرفی کتاب «قرارداد سرمایه گذاری شرعی: ابزار قانونی برای تسهیم ریسک در مالی اسلامی»

کد خبر: 355601 چهارشنبه 1 دی 1400 - 8:43
معرفی کتاب «قرارداد سرمایه گذاری شرعی: ابزار قانونی برای تسهیم ریسک در مالی اسلامی»
 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، به تازگی کتاب ارزشمندی با عنوان «قرارداد سرمایه‌گذاری شرعی: ابزار قانونی برای تسهیم ریسک در مالی اسلامی» توسط گروهی از نویسندگان شامل سید آدم الحبشی (عضو گروه حقوقی Shamsul Qamar)، نعیم حاجی مختار ( قاضی ارشد در مالزی)، سید عثمان الحبشی (عضو گروه حقوقی Shamsul Qamar) و عباس میرآخور (اولین رئیس مرکز بین‌المللی آموزش مالی اسلامی و استاد بازنشسته اقتصاد و مالی) تألیف شده است.

سرمایه‌گذاری مشارکتی در حال حاضر کلمه پرطرفدار در حوزه مالی اسلامی است. با این حال، در اعمال و انعقاد قراردادهای چندلایه و غیرشفاف تجاری برای مقاصد سرمایه‌گذاری، ناسازگاری وجود دارد. این امر به واگرایی بین شریعت و قانون عرفی کمک کرده و باعث ایجاد مشکلات و مخاطرات حقوقی سیستماتیک در حوزه مالی اسلامی شده است.

نویسندگان کتاب «قرارداد سرمایه‌گذاری شرعی» ابزار قانونی را در قالب یک قرارداد مشروع معرفی می‌کنند. این قرارداد به دقت پیش‌نویس شده است تا این اطمینان حاصل شود که با اصول و ضوابط شرعی منطبق و سازگار می‌باشد. این قرارداد همچنین می‌تواند در حوزه‌های قضایی کامن‌لا نیز استفاده شود به طوریکه امکان اجرای سرمایه‌گذاری مبتنی بر تسهیم ریسک را در حوزه مالی اسلامی فراهم کند.

جزئیات دقیقی که در این کتاب ارائه شده است، ملاحظات کلیدی را که باید هنگام تهیه پیش‌نویس چنین توافق‌هایی مورد توجه قرار گیرد، توضیح می‌دهد تا سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر هنگام انعقاد چنین قراردادی بدانند که دقیقا چه انتظاری باید داشته باشند.

 بدون تردید، اجرای صحیح موافقتنامه سرمایه‌گذاری شرعی، مسیر روشنی را برای همگرایی هماهنگ بین شریعت و قانون عرفی هموار می‌کند و منجر به توسعه بیشتر مالی اسلامی برای تبدیل شدن به نیروی قوی‌تر و غیرقابل توقف در صنعت مالی می‌شود.

شایان ذکر است، این کتاب از ۱۰۰ صفحه تشکیل شده و توسط نشر دانشگاهی «دِگرویتر» در ۸ فوریه 2021 منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

فرشته ملاکریمی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)