امضای توافقنامه همکاری میان AAOIFI و IIRA

کد خبر: 355554 یکشنبه 7 آذر 1400 - 13:49
امضای توافقنامه همکاری میان AAOIFI و IIRA

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان حسابداری و حسابرسی موسسه‌های مالی اسلامی (AAOIFI)[1] و موسسه رتبه‌بندی بین‌المللی اسلامی (IIRA)[2] همزمان با نوزدهمین کنفرانس شریعت اسلامی در تاریخ ۱۹ می سال ۲۰۲۱، برای تقویت همکاری‌ها، دستیابی به اهداف مشترک و توسعه صنعت مالی اسلامی در دفتر مرکزی AAOIFI، به امضاء رسید.

نهادهای مالی اسلامی در کنار حفظ قدرت و ثبات مالی خود، بایستی تلاش نمایند انطباق فعالیت‌ها و عملیات خود را با قوانین و اصول شریعت رعایت نمایند. در این راستا، توسعه صنعت مالی اسلامی نیازمند ترویج ارزش‌های اصلی همچون شفافیت، یکپارچگی، کیفیت و استقلال در میان فعالان بازار همراه با رعایت موازین شرعی می‌باشد.

سازمان حسابداری و حسابرسی موسسه‌های مالی اسلامی، استاندارد حاکمیتی خود در مورد انطباق شرعی و رتبه‌بندی نهادهای مالی اسلامی (GS 10) را با همکاری IIRA ، توسعه و منتشر نموده است. این استاندارد اصولی را برای مؤسسات رتبه‌بندی جهت انطباق فعالیت‌های نهادهای مالی اسلامی با شریعت و اعمال این اصول تعیین می‌کند. علاوه بر این، رهنمودهایی در مورد مسئولیت‌پذیری، گزارش‌دهی و تضمین کیفیت برای چنین خدماتی ارائه می‌کند.

به نقل از دبیرکل سازمان حسابداري و حسابرسي مؤسسات مالي اسلامي، تفاهم‌نامه همکاری میان این دو نهاد می‌تواند در دست‌یابی به اهداف مشترک از جمله توسعه و پیشرفت صنعت مالی، ارتقای استانداردها و همگن‌سازی شیوه‌های عملیاتی در بازار جهانی اسلامی کمک قابل توجهی نماید. نهادهای مذکور به طور مشترک یک استاندارد حاکمیتی در مورد انطباق با شریعت و رتبه‌بندی نهادهای مالی اسلامی تولید کرده‌اند و در حال حاضر روی استاندارد دیگری در مورد رتبه‌بندی ابزارها کار می‌کنند.

این تفاهم‌نامه باعث رسمی شدن همکاری‌ها میان دو نهاد مذکور گشته و بستری را برای تقویت بیشتر روابط فراهم می‌کند. علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

لیلا محرابی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)


[1] Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions (AAOIFI)

[2]  Islamic International Rating Agency (IIRA)