انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی توسط IFSB؛ سه ماهه اول و دوم ۲۰۲۱

کد خبر: 355538 چهارشنبه 26 آبان 1400 - 16:23
انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی توسط IFSB؛ سه ماهه اول و دوم  ۲۰۲۱

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، هیئت خدمات مالی اسلامی ([1]IFSB) داده‌های آماری مربوط به سلامت مالی و رشد نظام بانکداری اسلامی را تا پایان سه ماهه اول و سه ماه دوم سال ۲۰۲۱، برای کشورهای عضو در بانک اطلاعاتی این هیئت منتشر کرد. این انتشار که بیستمین انتشار داده‌های آماری توسط IFSB  در قالب پروژه  [2]PISIFIs (شاخص‌های ساختاری و احتیاطی مالی اسلامی) است، بازه زمانی سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۳ میلادی تا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ میلادی را پوشش می‌دهد.

در حال حاضر در پروژه PISIFIs  داده‌های آماری مربوط به بخش بانکداری اسلامی از ۲۶ کشور شامل افغانستان، بحرین، بنگلادش، برونئی، مصر، اندونزی، ایران، عراق، اردن، قزاقستان، کویت، قرقیزستان، لبنان، لیبی، مالزی، مراکش، نیجریه، عمان، پاکستان، فلسطین، قطر، عربستان سعودی، سودان، ترکیه، امارات متحده عربی و انگلستان گردآوری شده‌است.

دکتر دانباتا[3]، دبیرکل هیئت خدمات مالی اسلامی در رابطه با این پروژه اظهار داشت: علی‌رغم چالش همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ دبیرخانه این هیئت به طور مرتب نسبت به انتشار داده‌های آماری بانکداری اسلامی اقدام کرده است. وی در ادامه از همکاری و مساعدت اعضای کارگروه این پروژه در شرایط بحرانی کنونی قدردانی کرد. دبیرکل هیئت خدمات مالی اسلامی همچنین از حرکت تدریجی پروژه مزبور به سمت  تبدیل شدن به یک پایگاه داده‌ای پایدار و جامع برای صنعت خدمات مالی اسلامی خبر داد.

شایان ذکر است در حال حاضر کارگروه ویژه پروژه PISIFIs  شامل نمایندگانی از ۲۶ کشور عضو هیئت خدمات مالی اسلامی است که نقش مهمی در تسهیل فرآیند جمع‌آوری داده‌های بانکداری اسلامی دارند. لازم به یادآوری است که انتشار اطلاعات آماری برای سایر بخش‌ها از جمله بیمه اسلامی و بازار سرمایه اسلامی نیز در حال حاضر در این پروژه تحت پوشش قرار گرفته است.

پایگاه داده (PSIFIs)، هم اکنون بر روی پورتال PSIFIs  در وب‌سایت هیئت خدمات مالی اسلامی به نشانی https://psifi.ifsb.org در دسترس عموم قرار دارد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)


[1] The Islamic Financial Services Board (IFSB)

[2] Prudential and Structural Islamic Financial Indicators

[3] Danbatta