رشد بانکداری اسلامی در عمان

کد خبر: 355109 شنبه 14 فروردین 1400 - 9:36
رشد بانکداری اسلامی در عمان

براساس گزارش رتبه‌بندی یک شرکت آمریکایی، بانکداری اسلامی در عمان با وجود شیوع کرونا همچنان در حال رشد است. شرکت رتبه‌بندی Fitch Ratings در گزارش جدید خود با اشاره به رشد بانکداری اسلامی در عمان نوشت: به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ رشد این بخش به سرعت ادامه خواهد یافت.

بخش تأمین مالی اسلامی در عمان در سال ۲۰۲۰، ۹,۵ درصد رشد کرد. این امر ناشی از رشد تقاضا برای خدمات اسلامی و حمایت بانک‌های ارائه دهنده خدمات اسلامی در این کشور است.

براساس این گزارش، هم بازار بانکداری اسلامی و خدمات مالی اسلامی در پایان سال ۲۰۲۰ به ۱۴,۳ درصد (در مقایسه با ۱۳.۶ درصد در پایان سال ۲۰۱۹) رسیده و با دارایی کل این بخش به ۵.۱ میلیارد ریال عمان (۱۳.۵ میلیارد دلار آمریکا) افزایش یافته است.

عمان آخرین کشور شورای همکاری خلیج فارس (GCC) بود که در سال ۲۰۱۳ بانکداری اسلامی را به عنوان بخشی از خدمات بانکی در این کشور به رسمیت شناخت. با این حال، با توجه به جمعیت عمان و نفوذ کم خدمات بانکی با توجه به جمعیت این کشور پتانسیل رشد این بخش زیاد است.

طبق گزارش بانک جهانی، فقط ۵۶ درصد از جمعیت بزرگسال در سال ۲۰۱۶ حساب بانکی داشتند که ۱۴ درصد از بزرگسالان مسائل شرعی را دلیل نداشتن حساب ذکر کردند.

منبع: شیعه نیوز