ضمانت سپرده‌ها در بانکداری بدون ربا

کد خبر: 344909 سه شنبه 6 آبان 1399 - 15:14
ضمانت سپرده‌ها در بانکداری بدون ربا

 به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، به تازگی کتاب «ضمانت سپرده‌ها در بانکداری بدون ربا» به قلم محمد امین صلواتیان روانه بازار نشر شده است.

در معرفی این کتاب می‌خوانیم:

«یکی از روش‌های دستیابی به ثبات مالی در نظام مالی؛ بهره‌گیری از سازوکار ضمانت سپرده‌هاست. صندوق ضمانت سپرده‌ها در زمان توقف نهاد عضو؛ با منابع مالی خود که از حق عضویت‌های پرداختی توسط نهادهای عضو و عایدی‌های حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها حاصل می‌شود، تا سقف مشخصی به جبران خسارت سپرده‌گذاران اقدام می‌کند. طبق قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه این نهاد در کشور تأسیس شده است و در حال فعالیت است.

فصل اول کتاب به سازوکار متعارف ضمانت سپرده‌ها می‌پردازد. برای این منظور به خاستگاه ضمانت سپرده‌ها، بانکداری و کارکردهای آن، ورشکستگی و بحران‌های مالی، ثبات مالی و اصول ضمانت سپرده‌ها اشاره می‌شود.

فصل دوم به سازوکار ضمانت سپرده‌ها در کشورهای اسلامی اشاره می‌کند. در این فصل به نظریات پیرامون ضمانت سپرده‌ها که در کشورهای اسلامی کار شده است و تجربیات عملی ضمانت سپرده‌ها در کشورهای اسلامی اشاره می‌شود.

فصل سوم به قانون عملیات بانکی بدون ربا که در سال ۱۳۶۲ به تصویب رسیده است و انواع مدل‌های بانکداری اسلامی که مبنای عملیات کنونی شبکه بانکی است؛ اشاره می‌شود.

فصل چهارم به بیان مبانی فقهی اشاره می‌شود. در این فصل به عقودی که بیشترین شباهت را به سازوکار ضمانت سپرده‌ها را دارند، پرداخته می‌شود.

در فصل پنجم ابعاد مختلف فقهی ضمانت سپرده‌ها بیان می‌گردد و در نهایت الگوی فقهی ضمانت سپرده‌ها در بانکداری بدون ربای ایران معرفی می‌شود.»

یادآور می‌شود کتاب «ضمانت سپرده‌ها در بانکداری بدون ربا» در هزار نسخه، با قیمت روی جلد ۳۰۰ هزار ریال و در ۱۹۲ صفحه، توسط انتشارات دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) به بازار عرضه شده است.

علاقمندان می‌توانند جهت دریافت ۳۵ صفحه ابتدایی کتاب به این نشانی و جهت خرید کتاب به این نشانی مراجعه نمایند.

صفحه تازه
های نشر