ایجاد بزرگ‌ترین بانک اسلامی اندونزی

کد خبر: 344906 شنبه 3 آبان 1399 - 13:43
ایجاد بزرگ‌ترین بانک اسلامی اندونزی

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، در روزهای اخیر اعلام شد که غول مالی بانک مندیری در آینده‌ای نزدیک سهامدار عمده بزرگ‌ترین بانک اسلامی اندونزی خواهد شد. در حال حاضر، بانک ماندیری مالک 51.2 درصد سهامِ این بانک جدید می‌باشد که از طریق ادغام شرکت‌های تابعه بانکداری اسلامی سه بانک دولتی شکل گرفته است.

سایر سهامداران این بانک تازه ادغام‌ شده، بانک نگارا اندونزی با 25 درصد، بانک راکیات اندونزی با 17.4 درصد، صندوق بازنشستگیِ موسسه مالی شرعی BRI با 2 درصد و مردم با 4.4 درصد هستند.

هری گوناردی؛ معاون رئیس بانک ماندیری که رئیس تیم ادغام نیز می‌باشد، در این باره گفت: ساختار سهامداری این بانک جدید بر مبنای محاسبه ارزیابی‌های صورت‌گرفته در خصوص بخش‌های مختلف بانکی از واحد‌های ادغام شده، شکل گرفته است. این بانک ادغام شده از نظر مالی، منابع انسانی و سیستم‌های فن‌آوری اطلاعات و همچنین ارائه محصولات و خدمات مالی منطبق با شریعت در راستای تأمین نیاز‌های متنوع مشتریان، دارای سرمایه، دارایی و ظرفیت بالایی خواهد بود.

معاون رئیس بانک ماندیری در بیانیه خود تصریح کرد: کل دارایی‌های بانک ادغام شده 214.6 تریلیون روپیه اندونزی (14.6 میلیارد دلار) خواهد بود که سرمایه اصلی آن بیش از 20.4 تریلیون روپیه اندونزی (1.3 میلیارد دلار) است. بنابراین، بانک ادغام شده از نظر دارایی، در زمره 10 بانک بزرگ اندونزی و از نظر سرمایه‌ی بازار، در ردیف ۱۰ بانک برتر اسلامی جهان قرار خواهد گرفت. البته این بانک در قالب یک شرکت دولتی باقی خواهد ماند و در بورس سهام اندونزی فهرست خواهد شد.

گوناردی در پایان تأکید کرد: این ادغام فراتر از یک اقدام شرکتی است. محافظت و پرورش بزرگ‌ترین بانک اسلامی در این کشور در واقع یک رسالت بزرگ است. این بانک اسلامی ادغام شده بیش از 1200 شعبه ، 1700 دستگاه خودپرداز و 20،000 کارمند در سراسر اندونزی خواهد داشت. طبق خلاصه برنامه ادغام، تاریخ موثر ادغام 1 فوریه 2021 خواهد بود.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

فرشته ملاکریمی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)