حیله‌های ربای قرضی از منظر فقه

کد خبر: 344803 سه شنبه 14 مرداد 1399 - 15:53
حیله‌های ربای قرضی از منظر فقه

کتاب «حیله‌های ربای قرضی از منظر فقه» تالیف حجت‌الاسلام محمد رضا علیزاده مقدم، توسط انتشارات حوزه علمیه خراسان منتشر شد.

این کتاب در قطع رقعی و به زبان فارسی به موضوع حرمت شدید و مسلَّم ربا و نقش مخرِّب آن می‌پردازد و درباره حیله‌های ربا بحث می‌کند زیرا مؤمنان در سرمایه‌گذاری‌ها دنبال راهکار و چاره‌ای می‌باشند که هم به سود و منفعت رسیده و هم گرفتار ربا نشوند.

مولف یادآور می‌شود که ارزیابی درستی و نادرستی راه‌های فرار از ربای قرضی نگاهی خاص در بررسی‌های فقهی را لازم دارد. برخی فقیهان پس از بررسی سند و دلالت یک روایت، راه یا راه‌هایی را برای گریز از ربا پیش می‌نهند و معیار دیگری را در این بارۀ لحاظ نمی‌کنند و گروهی دیگر علاوه بر بررسی سند و دلالتِ روایات، ملاک‌های دیگری را هم لحاظ می‌کنند؛

در این کتاب به سوال‌هایی مانند: کدام شیوه پسندیده و درست است؟ چه راه‌هایی می‌تواند موضوع ربا را تغییر دهد و آن را از عنوان ربا خارج کند؟ چه راه‌هایی جنبه صوری داشته و قرض را از ماهیت ربوی خارج نمی‌كند؟ آیا به‌طور کلّی راه‌های فرار از ربا مشروع می‌باشند؟ پاسخ داده شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به انتشارات حوزه علمیه خراسان به نشانی مشهد مقدس، خیابان امام خمینی (ره)، بین خیابان 32 و 34 مراجعه و یا با شماره 05132008609 تماس بگیرند.

منبع: روابط عمومی حوزه علمیه خراسان

صفحه تازههای نشر