سیاست‌گذاری بانک‌ها، هدایت منابع به سمت تولید باشد

کد خبر: 344801 شنبه 11 مرداد 1399 - 12:31
سیاست‌گذاری بانک‌ها، هدایت منابع به سمت تولید باشد

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم سیاستگذاری صحیح بانکها برای هدایت منابع به حوزه تولید، از مدیران عامل بانکها خواست واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیلی را که در تملک می گیرند، فعال کرده و آنها را وارد چرخه تولید نمایند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی که  برای بررسی مشکلات و مسائل نظام بانکی میزبان مدیران عامل 12 بانک دولتی و نیمه دولتی و نماینده بانکهای غیردولتی بود، از مدیران بانکی خواست که خودشان پیش از همه پیشگام در عرصه اصلاح نظام بانکی و پیگیری احقاق حقوق بانکها باشند.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از اقدامات بانک ها در پرداخت تسهیلات به محرومان و نیازمندان و گره گشایی از زندگی مردم به ویژه در ایام شیوع کرونا به آمار بالای متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج اشاره کرده و بر تسریع در پرداخت وام به این زوجهای جوان تاکید کرد.

آیت الله رئیسی با اشاره به ورشکسته نمایی برخی بدهکاران بانکی برای فرار از بازپرداخت تسهیلات، این اقدام را مصداق بارز جرم غیر قابل گذشت دانست و تأکید کرد: نظام بانکی و سیستم قضایی باید با برخورد قاطع با این موضوع، اجازه ندهند گیرندگان تسهیلات که پول ملت را صرف اموری غیر از تعهداتشان کرده اند، از پرداخت دیون خود فرار کنند.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا بر لزوم تقویت فرایند اعتبارسنجی و نظارت بر هزینه کرد تسهیلات تأکید کرد و گفت: باید سازوکاری طراحی شود که هم به افراد بدحساب از منابع مختلف تسهیلات داده نشود، و هم آن که به محض اطلاع از تخلف فرد از تعهداتش با او برخورد شود.

آیت الله رئیسی همچنین بر لزوم فعال سازی واحدهای تولیدی و کارخانه های تحت تملک بانکها و بازگشت آنها به چرخه تولید تأکید کرد و گفت: مقام معظم رهبری تصریح فرمودند از زمانی که بانکها یک کارگاه یا کارخانه را تملیک می کنند، باید با استفاده از همه امکانات خود به تقویت توان تولید کشور کمک کنند.

رئیس قوه قضاییه بر همین اساس خطاب به مدیران عامل بانکها متذکر شد که موظفند در این شرایط که دشمن تلاش می کند با تهدید و تحریم و ایجاد محدودیت چرخه تولید کشور را متوقف کند، اجازه ندهند دشمن به هدف خود برسد و باید با همه توان و ظرفیت از نظام تولید حمایت نموده و سیاست گذاری صحیح برای هدایت منابع بانکها به سوی تولید و رونق اقتصاد ملی را در دستور کار خود قرار دهند.

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش بانکها را ملزم به پیگیری مطالبات شان دانست و با انتقاد از عدم شکایت برخی بانک ها برای وصول معوقاتشان اظهار داشت: بانکها باید در شکایت از بدهکاران کلان فعال تر عمل کنند اما گاهی می شنویم که برخی از مدیران می گویند ما شکایت نداریم و قوه قضاییه از ما چنین می خواهد.

آیت الله رئیسی همچنین به حجم بالای تسهیلات سررسید گذشته در نظام بانکی اشاره کرده کاهش تسهیلات سررسید گذشته را مستلزم تلاش بیشتر از سوی بانکها دانست.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت رعایت قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 دررابطه با سهامداری بانک ها افزود: بر اساس گزارشهای موجود هفت بانک این ضوابط را رعایت نکردند که این اقدامی خلاف قانون و لازم به پیگیری است.

تلاش برای وصول تسهیلات سررسید گذشته، جلوگیری از رشد تعداد شُعب بانک ها و استانداردسازی آنها از دیگر موضوعات مورد تأکید رئیس دستگاه قضا بود که خطاب به مدیران بانکها متذکر شد.

آیت الله رئیسی از راکد کردن املاک، منابع و سرمایه بانکها برای دستیابی به سود بیشتر بر اساس تورم نیز انتقاد و تأکید کرد: بانکها باید از طریق سرمایه گذاری و تخصیص امکانات خود به بخش تولید سودشان را افزایش ندهند نه از راه های نادرستی چون راکد کردن منابع.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تلاشهای نظارتی سیستم بانکی برای کاهش تخلفات در بانک ها، تأکید کرد: بانکها به طور مستقیم با پول در ارتباطند و این مساله در بروز فساد مؤثر است اما می توان از طریق تقویت نهادهای نظارتی درون سازمانی مانع از بروز فساد شد.

آیت الله رئیسی گزارش برخی مدیران بانکی در خصوص مبداء خارجی مفاسد بانکی تصریح کرد: این که فساد از درون سیستم بانکی آغاز نشود خیلی مهم است و باید با نظارت مستمر، دست های فاسد را در خارج سیستم نیز قطع کنید و اجازه ندهید فساد از در خارج و از پنجره وارد شود.

رئیس قوه قضاییه به موضوع اصلاح نظام بانکی نیز گریزی زد و اظهار داشت: دولت ها و مجالس همیشه گفته اند که اصلاح نظام بانکی در رأس برنامه هایشان قرار دارد اما برای کاربردی و عملیاتی بودن طرحها، بانکها باید خودشان پیشقدم و فعال بشوند.

آیت الله رئیسی با بیان این که اصلاح نظام بانکی از تعامل مدیران بانکها و نهادهای قانونگزار بیرون می آید، افزود: اصلاح نظام بانکی باید از درون این مجموعه پیگیری شود و مدیران بانک ها با استفاده از نظرات کارشناسان و مجلس و دولت، مسیری را طراحی کنند که تحقق پذیر باشد.  

رئیس قوه قضاییه در پایان این نشست با اشاره به درخواست مدیران عامل بانکها برای حمایت دستگاه قضایی از نهادهای مالی و پولی در رفع مشکلات شان دستور داد کارگروهی 5 نفره متشکل از نمایندگان بانکها، مسئولان شورای هماهنگی بانکها و مسئولان قضایی تشکیل و دستورالعمل های لازم برای حمایت های قضایی از سیستم بانکی تدوین شود.

منبع: اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه