جامعه مالی و سرمایه‌گذاری کشور از کمیته فقهی ما عقب‌تر است

کد خبر: 344797 شنبه 4 مرداد 1399 - 17:39
جامعه مالی و سرمایه‌گذاری کشور از کمیته فقهی ما عقب‌تر است

حسن قالیباف اصل ضمن تقدیر از فعالیت های انجمن مالی اسلامی ایران، آن را یکی از فعال‌ترین و موثرترین انجمن های علمی کشور در حوزه مالی توصیف و با تشکر از اعضای کمیته فقهی بورس گفت: ابزارهای اسلامی به دلیل انعطاف فقه شیعی بسیار کاربردی هستند.

وی تصریح کرد: ابزارهای تامین مالی متفاوت از جمله اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا و بورس انرژی به دفعات استفاده و تامین مالی های بزرگی به واسطه آنها انجام شده است که از جمله آن می‌توان به تامین مالی ۱۷ هزار میلیارد تومانی اشاره کرد که مجوز آن از سوی هیات پذیرش بورس انرژی برای دولت صادر شد تا بنگاه‌ها بتوانند با محوریت محصول و کالا از بازار سرمایه تامین مالی کنند.

قالیباف در ادامه اوراق اجاره سهام را ابزار بی‌نظیری برای تامین مالی هلدینگ‌ها و بنگاه‌های بزرگ خواند و گفت: اوراق اجاره سهام نیز از دیگر ابزارهای تامین مالی اسلامی است که می‌تواند بسیار کارا باشد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه فرهنگ استفاده از ابزارهای اسلامی در کشور جا نیفتاده، اظهار داشت: به نظر می‌رسد جامعه مالی و سرمایه‌گذاری کشور از کمیته فقهی ما عقب‌تر است چرا که از ابزارهای متنوع طراحی شده استفاده نمی‌کند؛ ابزارهایی که به سادگی و سرعت بالا، تامین مالی را ممکن می‌سازند.

قالیباف گفت: از آنجایی که ابزارهای اسلامی تامین مالی، بسیار منعطف هستند و می‌توان از آنها استفاده‌های چندوجهی داشت؛ ابزارهایی که محصول کمیته فقهی هستند به دلیل همین خصیصه مورد استفاده سهامداران عمده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به رکود سال‌های اول دهه نود، یادآور شد: در اوایل دهه نود، اوراق فروش تبعی، طی یک هفته هزار میلیارد تومان برای شرکت‌ها تامین مالی فراهم کرد که نشان‌دهنده انعطاف، اطمینان‌بخشی و راحتی ابزارهای اسلامی دارد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: یکی دیگر از موفقیت‌های بازار سرمایه، ابزار صکوک است که در بازار سرمایه به جایگاهی رسیده که حتی بانک مرکزی می‌تواند برای انجام سیاست‌های پولی خود و عملیات بازار باز از آن استفاده کند؛ این ابزار می‌تواند منجر به کشف نرخ سود اوراق صکوک شود؛ این دستاورد نیزمرهون زحماتی است که کمیته فقهی از سال ۸۵ تا کنون کشیده شده است.

قالیباف با اشاره به اینکه در مقایسه با سایر کشورهای اسلامی، ابزار اسلامی متعدد و متنوعی داریم، گفت: این دستاورد مدیون پویایی و انعطاف فقه شیعه است به نظر می‌رسد دلیل عمده عدم رونق این ابزار، فقدان ساختارهای لازم در سیستم مالی ماست.

به گفته رییس سازمان بورس، بازار سرمایه، بازاری است که خلاقیت و نوآوری در آن زیاد است و راهکارهای متعددی برای کمک به سهامداران وجود دارد. قالیباف گفت: در ساختار سهامداری شرکت‌ها،  برای شرکت‌هایی که به دلیل کم بودن گروه سهامدار، توان عرضه نداشتند، سهام ممتاز تعریف شد؛ به این ترتیب، سهامدار این امکان را دارد که سهام خود را عرضه کند.

 

نقش موثر انجمن مالی اسلامی در شناخت ابزارهای مالی

وی در ادامه به مصوبه اخیر سازمان بورس تحت عنوان صندوق تامین مالی اشاره کرد و گفت: با استفاده از صندوق تامین مالی، اگر سهامدار عمده نتواند سهام خود را در بازار بفروشد، بخشی از آن را در صندوق قرار می‌دهد و سهام ممتاز را برای خود نگه داشته و یونیت‌های عادی را در بازار می‌فروشد.

 رئیس سازمان بورس اعلام کرد: به جرات می‌توان گفت در حال حاضر، بازارسرمایه، ابزار مناسب را برای تامین مالی بنگاه‌ها و هلدینگ های اقتصادی دارد و ضروری است که در این زمینه فرهنگ‌سازی شود تا مدیران بنگاه های اقتصادی ما با ظرفیت ابزارهای تامین مالی آشنا شوند؛ در این زمینه انجمن مالی اسلامی می‌تواند نقش موثری را ایفا کند.

منبع: ایبِنا