لزوم اجرای هرچه سریعتر طرح اوراق گام در ایام کرونا

کد خبر: 344787 شنبه 21 تیر 1399 - 14:48
لزوم اجرای هرچه سریعتر طرح اوراق گام در ایام کرونا

گواهی اعتبار مولد گام، به عنوان یک ابزار بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال در بازارهای پول و سرمایه، تسهیلات جدیدی را برای تأمین اعتبار بنگاه‌های تولیدی فراهم می‌کند که بر اساس آن تولیدکنندگان بر مبنای فاکتور خرید مواد اولیه و واسط از بانک عامل درخواست انتشار و تضمین گواهی اعتبار مولد در سررسید کرده و به بنگاه فروشنده مواد اولیه تحویل می‌دهند. دارنده می‌تواند گواهی را تا زمان سررسید آن نزد خود نگه دارد یا می‌تواند به فروشنده مواد اولیه خود تحویل دهد یا اینکه در بازار سرمایه تنزیل کند.

به عبارت دیگر، اوراق گام، ابزار مالی جدید و کارآمدی برای تامین مالی واحدهای تولیدی بوده و سازوکار آن در عمل امکان تامین مالی زنجیره تولید و همچنین استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه جهت تامین مالی واحدهاست. در واقع بانک مرکزی به منظور کمک به بهبود روش‌های تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی اقدام به راه‌اندازی سامانه گام جهت صدور و مدیریت اوراق گام در بازار پول خواهد کرد.

برهمین اساس، بانک مرکزی با هدف رفع موانع پولی رونق تولید، هدایت منابع مالی به فعالیت‌های مولد اقتصادی و تأمین سرمایه درگردش سالم و پایدار برای واحدهای تولیدی، طرح گواهی اعتبار مولد (گام) را از طریق صدور اوراق گام، در دستور کار قرار داده و بر این اساس دستورالعمل پذیرش و معاملات این اوراق در بازار سرمایه را ابلاغ کرد.

 

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی با اوراق گام

در همین راستا، حسین میثمی، عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره جزییات این دستورالعمل توضیح داد: همانطور که می‌دانید اوراق گام از جدیدترین تدابیر بازار پول و سرمایه در راستای حمایت از بخش تولید و تحقق جهش تولید که شعار سال ۱۳۹۹ است، در نظر گرفته شده است.

وی افزود: دستورالعمل اجرایی این طرح برای شبکه بانکی در تاریخ ۵ آذرماه ۹۸ توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد و دستورالعمل پذیرش در بازار سرمایه نیز در ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹ صادر شد. درباره ویژگی‌های این اوراق نیز می‌توان به وجه مشترک آن بین بازار پول و سرمایه اشاره کرد. زیرا تا یک ششم سررسید این اوراق در بازار پول و مابقی آن در بازار سرمایه خواهد بود.

این کارشناس ارشد بانکی، ادامه داد: ویژگی دیگر این اوراق نیز استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای تامین مالی زنجیره تولید است، به این معنی که شرکت‌های فعال با مشکل سرمایه در گردش مواجه‌اند و شبکه بانکی هم توان این را ندارد که سرمایه در گردش را در اختیار آنها بگذارد و با استفاده از این ابزار جدید، شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی سرمایه در گردش مورد نیاز خود را تامین کنند.

به گفته میثمی، اوراق گام به زنجیره تولید مرتبط می‌شود و به همین دلیل دیگر انتقال تسهیلات اعطایی از بخش مولد به بخش غیر مولد را نداریم زیرا مطمئن هستیم که این سرمایه به طور حتم در اختیار بخش تولید قرار خواهد گرفت. بهتر است این اوراق هرچه سریعتر با توجه به شرایط ایجاد شده به دلیل ویروس کرونا و تضعیف کسب و کارها اجرای این اوراق می تواند کمک خوبی به واحدهای تولید باشد.

منبع: ایبِنا