تحلیل فقهی- حقوقی مبادله ارزهای قابل استخراج در اقتصاد اسلامی

کد خبر: 344753 یکشنبه 4 خرداد 1399 - 14:32
تحلیل فقهی- حقوقی مبادله ارزهای قابل استخراج در اقتصاد اسلامی

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، فصلنامه اقتصاد اسلامی در جدیدترین شماره خود (شماره ۷۷)، مقاله‌ای با عنوان «تحلیل فقهی- حقوقی مبادله ارزهای قابل استخراج در اقتصاد اسلامی» به قلم حسین عیوضلو، محسن زرضایی صدرآبادی و جواد نوری منتشر کرده است.

در این مقاله می‌خوانیم:

«یکی از موضوعاتی که با گسترش فناوریهای فضای مجازی و بین‌المللی در راستای جهانی‌شدن مورد توجه قرار گرفته، پدیده ارز‌ مجازی و سازوکارهای مرتبط با آن است. این پدیده نشأت گرفته از رشد فناوری به ‌نام بلاکچین و استفاده آن در فضای مجازی است. در این راستا با توجه به اهمیت مسائل شرعی و  گسترش تهدیدها و فرصتهای پدیدههای فضای مجازی و لزوم تعیین موضع مناسب در خصوص مبادله و معامله با این ارزها، به نظر میرسد مسئله شناخت دقیق ارزهای مجازی و تحلیل انواع آنها امری مهم و ضروری است.

در این تحقیق سعی شده است اولاً با استفاده از روشهای تاریخی، بنیادی و توصیفی ابعاد فنی، اقتصادی ارزهای مجازی تبیین شود، سپس بر اساس روش‌های معتبر فقهی اعم از فقه معاملات و فقه نظام مبتنی بر چارچوب اقتصاد اسلامی، حکم مبادله با ارزهای مجازیِ قابل استخراج (مانند بیتکوین) مورد تحلیل قرار گیرد.

نتایج تحقیق نشان میدهد که اولاً انواع ارزهای مجازی با یکدیگر تفاوت ماهوی و حکمی دارند و ثانیاً ارزش ارز مجازی قابل استخراج خلق شده (مانند بیتکوین)، بر فرض وجود مالیت عرفی، از حیث عقلایی و شرعی قابل تعیین نیست؛ ثالثاً با گذشت زمان، تمرکز در استخراج و در نتیجه تمرکز ثروت در این مکانیزم خواهد شد که مخالف عدالت توزیعی ثروت خواهد بود.»

علاقمندان می‌توانند این مقاله را از این نشانی دریافت نمایند.