درباره سود پرداختی به سهامداران بورس

کد خبر: 344750 یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 - 10:16
درباره سود پرداختی به سهامداران بورس

عضو شورای فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره مسائل شرعی سود سرمایه‌گذاری در صندوق‌های (ETF) توضیحاتی را ارائه کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان عضو شورای فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، درباره مسائل فقهی سود حاصل از خرید و فروش سهام صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) اظهار کرد: از نظر مراجع تقلید خرید و فروش سهام دو شرط دارد. شرط نخست این است که کالاهای تولیدی در آن شرکت از مسیر حرام تولید نشده باشد و شرط بعدی اینکه شرکت سهامی،  دارای سود ربوی نباشد.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در بورس دو روش است. در نوع اول آن افراد سرمایه‌گذار تنها به دنبال نگهداری و سودآوری سهام خود هستند ولی در نوع دوم افراد سهام را خرید و فروش می‌کنند و به دنبال کسب سود کوتاه مدت هستند که این مسئله احکام و ضوابطی دارد که سرمایه‌گذاران باید آن را رعایت کنند.

وی معتقد است که سرمایه گذاری در بورس، به شرطی که ضوابط شرعی آن رعایت شود بهترین نوع سرمایه‌گذاری در کشور است و از نظر او در شرکت‌های بورسی کشور ما دو شرط ذکر شده ( مسائل شرعی) در معاملات رعایت می‌شود.

ایشان در پایان در خصوص سود معاملات صندوق‌های ETF گفت: سود معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) در بورس حرام نیست. سرمایه‌گذاری و سودگیری از بازار سرمایه در صورتی که خلاف قانون نباشد، به خودی خود اشکال ندارد و بدون شک مسئولان بورس با موازین شرعی به پرداخت سود مشغول‌اند.

گفتنی است؛ چندی پیش برخی از مراجع تقلید از ابهام سود پرداختی توسط بورس به سهام شرکت‌های حاضر در صندوق ETF سخن گفته بودند.

منبع: باشگاه خبرنگاران