تامین مالی جمعی در بورس علیه کرونا

کد خبر: 334727 شنبه 23 فروردین 1399 - 14:21
تامین مالی جمعی در بورس علیه کرونا

در پروژه تامین مالی جمعی به کمک ظرفیت‌های بازار سرمایه در فرابورس ایران که از ۲۷ اسفند سال 98 به راه افتاد تا منابع مورد نیاز جهت پیشگیری، درمان و تحقیق درمورد کروناویروس را جمع آوری کند، تاکنون مبلغ ۱۷۰ میلیارد و ۳۴۱ میلیون و ۱۵۰ هزار ریال جمع‌آوری شده است تا ۵۲ میلیارد و ۷۹۶ میلیون و ۵۴۰ هزار ریالی که از فروش اوراق «کرونا ۱» حاصل شده، در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد و با سود حاصل از فروش اوراق «کرونا ۲»، هرچه زودتر شرایط برای شکست ویروس کرونا هموارتر شود.

به گزارش ایسنا، فرابورس ایران در ۲۶ اسفند سال ۱۳۹۸ اعلام کرد در نظر دارد، منابع مورد نیاز جهت پیشگیری، درمان و تحقیق در مورد کروناویروس را جمع آوری کند و در این راستا طی اطلاعیه‌ای از سهامداران درخواست کرد ضمن اهدای وجوه با خرید گواهی نیکوکاری از طریق سامانه معاملاتی فرابورس ایران از این طرح ملی حمایت کنند. متقاضی این طرح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عامل آن فرابورس ایران است.

در این راستا دو نماد "کرونا۱" و "کرونا۲" بازگشایی شد که در نماد "کرونا۱" اصل و منافع حاصل از مبالغ تامین شده به متقاضی اهدا و جهت امور مذکور مصرف می شود. در نماد "کرونا۲" مبالغ تامین شده توسط امین سرمایه‌گذاری شده و منافع حاصل از آن به متقاضی اهدا و جهت امور مذکور مصرف می‌شود. مدت جمع‌آوری وجوه از ۲۷ اسفند تا ۲۱ فروردین اعلام شده بود اما قرار است تا آخر فروردین ادامه پیدا کند.

اهالی بازار سرمایه از ابتدای این پویش تاکنون با استقبال پرشور خود و مشارکت ۲۸ هزار و ۵۷۴ نفری، مبلغ ۱۷۰ میلیارد و ۳۴۱ میلیون و ۱۵۰ هزار ریال جمع‌آوری کرده‌اند تا ۵۲ میلیارد و ۷۹۶ میلیون و ۵۴۰ هزار ریالی که از فروش اوراق «کرونا ۱» حاصل شده، تماما در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد و با سود حاصل از ۱۱۷ میلیارد و ۵۴۴ میلیون و ۶۱۰ هزار ریالی که از فروش اوراق «کرونا ۲» بدست آمده، هرچه زودتر شرایط برای شکست ویروس کرونا هموارتر شود.

این کمپین قرار است تا پایان فروردین‌ماه ادامه داشته باشد. به منظور تسهیل امکان حضور حداکثری اهالی بازار سرمایه، حداقل تعداد سهام در این نمادها یک ورقه گواهی نیکوکاری به ارزش اسمی ۱۰ هزار ریال در نظر گرفته شده  و سقفی برای حداکثر میزان مشارکت در خرید این اوراق مشخص نشده است.

منبع: ایسنا