اصول مقررات‌گذاری تامین مالی اسلامی در بخش بانکی

کد خبر: 334699 یکشنبه 11 اسفند 1398 - 10:18
اصول مقررات‌گذاری تامین مالی اسلامی در بخش بانکی

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی و به نقل از سایت IFSB، در تاریخ ۲۹ ژانویه ۲۰۲۰ میلادی مقرر شد تا استاندارد IFSB-17 این هیئت در مجموعه استانداردهای هیئت ثبات مالی (FSB[1]) درج گردد. استاندارد IFSB-17 هیئت خدمات مالی اسلامی مشتمل بر اصول اصلی مقررات‌گذاری تامین مالی اسلامی در بخش بانکی می‌باشد. بنابر مصوبه کمیته دائمی اجرای استانداردهای هیئت ثبات مالی در جریان به روزرسانی سالانه مجموعه استانداردهای این هیئت مقرر شد تا این استاندارد نیز در مجموعه استانداردهای هیئت ثبات مالی آورده شود.

در این راستا دکتر بیلو لاوال دانباتا (دبیرکل IFSB) در بیانیه‌ای با ابراز خرسندی، این موفقیت را حاصل تلاش‌های مستمر و کوشش بیش از یک سال اعضای این هیئت دانست. وی همچنین از تلاش‌ها و حمایت‌های همه‌جانبه اعضای حوزه قضایی G20 تقدیر کرد. دبیرکل هیئت خدمات مالی اسلامی خاطر نشان کرد که با ارزیابی و برآورد عینی موارد موردنظر کمیته دائمی اجرای استاندارهای هیئت ثبات مالی، استاندارد  IFSB-17 توانسته‌است در مجموعه استانداردهای هیئت ثبات مالی قرار گیرد.

دانباتا این رویداد را نقطه عطفی برای IFSB دانست و به این نکته اشاره کرد که اکنون حوزه کاری این هیئت از نظر تدوین استاندارد و وضع مقررات احتیاطی به رسمیت شناخته شده‌است و با سایر نهادهای مهم بین‌المللی در حوزه تدوین استاندارد هم‌خوانی و مطابقت دارد. وی در ادامه از حمایت کارکنان هیئت خدمات مالی اسلامی، هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول، هیئت مدیره بانک جهانی، دبیرخانه کمیته بال، کارکنان کمیته دائمی اجرای استاندارهای هیئت ثبات مالی و کارکنان دبیرخانه هیئت ثبات مالی قدردانی کرد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)


[1] The Financial Stability Board