نشست علمی«کارکردهای توافق‌نامه بازخرید (رپو) منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه»

کد خبر: 334657 شنبه 26 بهمن 1398 - 3:34
نشست علمی«کارکردهای توافق‌نامه بازخرید (رپو) منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه»

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، در نظام مالی بین‌المللی، ابزار توافق‌نامه بازخرید به عنوان یکی از ابزارهای پرکاربرد در بازارهای پول و سرمایه محسوب می‌شود. در بازار پول این ابزار می‌تواند توسط بانک مرکزی جهت سیاست‌گذاری پولی از طریق عملیات بازار باز و همچنین در بازار بین‌بانکی با هدف تأمین نقدینگی کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، توافق‌نامه بازخرید می‌تواند در بازار سرمایه جهت وسعت بخشیدن به ابزارهای تأمین مالی شرکت‌ها و تعمیق این بازار کاربرد داشته باشد. 

با توجه به اینکه اخیرا ابزار «توافق‌نامه بازخرید منطبق با شریعت» در شورای فقهی بانک مرکزی به تصویب رسیده، فرصت‌های جدیدی برای کاربرد این ابزار در بازار پول و سرمایه کشور ایجاد شده که نیازمند ارزیابی و تحلیل است.

براین اساس، پژوهشکده پولی و بانکی با همکاری انجمن مالی اسلامی قصد دارد نشست علمی «کارکردهای توافق‌نامه بازخرید (رپو) منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه» را با سخنرانی حجت‌الاسلام دکتر سیدعباس موسویان (عضو شورای فقهی بانک مرکزی) برگزار ‌کند.

در این نشست، دکتر علی صالح‌آبادی (مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و رئیس انجمن مالی اسلامی)، دکتر امیر هامونی (مدیرعامل شرکت فرابورس)، محمود نادری (معاون اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی) و دکتر محمدرضا یوسفی شیخ رباط (عضو هیأت علمی دانشگاه مفید) به عنوان اعضای میزگرد حضور خواهند داشت.

بنا بر این گزارش، حضور در این نشست برای کلیه علاقه‌مندان رایگان بوده و ثبت‌نام قبلی الزامی‌ است.

زمان: سه‌شنبه، 29 بهمن ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۴ تا 1۶

مکان: پژوهشکده پولی و بانکی (میدان آرژانتین، ابتدای آفریقا، پلاک ۱۰)

شماره‌های تماس: 88657395 و 88657397      دورنگار: 88657430