نسخه اصلاحی دستورالعمل شاخص‌های ساختاری و احتیاطی مالی اسلامی

کد خبر: 334621 سه شنبه 17 دی 1398 - 9:30
نسخه اصلاحی دستورالعمل شاخص‌های ساختاری و احتیاطی مالی اسلامی

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی و به نقل از سایت هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB)، نسخه اصلاحی دستورالعمل شاخص‌های ساختاری و احتیاطی مالی اسلامی (PISIFIs[1]) در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی منتشر شد. این دستورالعمل در یازدهم دسامبر ۲۰۱۹ میلادی در سی و پنجمین نشست شورای عالی هیئت خدمات مالی اسلامی که در شهر داکا کشور بنگلادش برگزار شد، مورد تایید اعضای شورا قرار گرفت.

دستورالعمل PISIFIs یک سند جامع است که اطلاعات شاخص‌های کلیدی، شیوه‌های جمع‌آوری، روش‌های ترکیب، جمع‌بندی و تجمیع داد‌ه‌ها و مواردی از این دست را شامل می‌شود و برای موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی در حوزه‌هایی همچون بانکداری، بازارهای سرمایه و موسسات تکافل کاربرد دارد.

این دستورالعمل راهنمایی جامع برای تهیه‌کنندگان داده‌ها، گردآوران و مولفین داده‌ها و همچنین کاربردان داده‌های  PISIFIs است. اولین دستورالعمل در این حوزه توسط هیئت خدمات مالی اسلامی در سال ۲۰۰۷ میلادی منتشر شد و چند سال بعد در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط این هیئت مورد بازبینی قرار گرفت. نسخه ۲۰۱۵ میلادی دستورالعمل PISIFIs نیز پس از اعمال برخی تغییرات در فهرست شاخص‌ها گردآوری و ارائه شد. در نهایت با در نظر گرفتن آخرین تغییر و تحولات داخلی و بین‌المللی نسخه اصلاح شده PISIFIs در سال ۲۰۱۹ میلادی معرفی گردید.

هدف اصلی این دستورالعمل، ارائه رهنمودی برای استانداردسازی متدولوژی جمع‌آوری و چگونگی انتشار داده‌ها در بین موسسات گوناگون ارائه دهنده خدمات مالی اسلامی است که نشان‌دهنده توسعه پایگاه بانک اطلاعاتی در این حوزه می‌باشد. نسخه اصلاحی دستورالعمل PISIFIs هم اکنون بر روی وب‌سایت هیئت خدمات مالی اسلامی برای عموم در دسترس است.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)[1] Prudential and Structural Islamic Financial Indicators