کم‌توجهی به حوزه قرض‌الحسنه در طرح بانکداری

کد خبر: 334607 شنبه 7 دی 1398 - 9:51
کم‌توجهی به حوزه قرض‌الحسنه در طرح بانکداری

بسیاری معتقدند در طرح بانکداری مجلس، نظرات کارشناسی بانک مرکزی اعمال نشده و این طرح نواقص زیادی دارد. همچنین نگاه حاکم بر این طرح در مورد استقلال بانک مرکزی، اختیارات رئیس کل بانک مرکزی و نحوه نصب و عزل وی، نگاه درستی نیست. این در حالی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی سه شنبه، ۲۶ آذرماه مجلس با کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران موافقت کردند.

با توجه به اینکه بانکداران برخی ایرادات را به این طرح گرفته اند، محمد حسین حسین زاده، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت در این باره اظهار داشت: طرح بانکداری با توجه به اینکه مدت‌ها است هم در بانک مرکزی و هم مجلس شورای اسلامی مورد بحث قرار گرفته و ضرورت اجرای آن برای همه اشکار است اما به تصور من اقدام در این زمینه با تاخیر صورت گرفت زیرا نزدیک به انتخاب آتی مجلس هستیم و این طرلح مهم باید در فضای آرام‌تری مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه به همین دلیل من تا حدودی نگران کیفیت این طرح هستم، درباره انتقادات مطرح شده درخصوص این طرح، گفت: آنچه که به حوزه کاری بنده ارتباط دارد، حوزه قرض‌الحسنه در سیستم بانکی است که به نظرم وقت زیادی برای تهیه این طرح صرف شده اما وضعیت حوزه قرض‌الحسنه در این طرح مشخص نیست و نیاز به پرداختن بیشتر به این موضوع دارد.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، افزود: این در شرایطی است که مردم ما به قرض‌الحسنه اعتقاد دارند و عموم مردم از این خدمات استفاده می کنند. بهتر بود که در این طرح بیشتر به این موضوع پرداخته شود و باید به این نکته توجه داشت که این در شرایطی است که تسهیلات قرض‌الحسنه می‌تواند کمک به سزایی در اشتغالزایی و رونق کسب و کارای خانگی و کوچک داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایبِنا