توضیحات موسویان درباره سخنان منتسب به وی

کد خبر: 314593 سه شنبه 26 آذر 1398 - 19:32
توضیحات موسویان درباره سخنان منتسب به وی
 حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی و از طراحان و مدافعان طرح جدید بانکداری هستند که اخیرا از تأیید این طرح توسط مراجع تقلید به ویژه آیت‌الله مکارم شیرازی خبر دادند.

در پاسخ به این خبر، یکی از شاگردان آیت‌الله مکارم‌شیرازی، نامه‌ای را به این مرجع تقلید شیعیان نوشته و نظر ایشان را درباره سخنان دکتر موسویان جویا شدند. اما حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی، توضیحاتی درباره نامه حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مبشری‌عارف برای خبرگزاری ایکنا ارسال کرد که متن آن به شرح ذیل است:

 

با سلام و احترام

بنده نیز همانند مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی آنچه را که جناب آقای مبشری به موسویان نسبت داده‌اند را تکذیب می‌کنم.

آنچه که بنده عرض کرده‌ام این بود که بعد از نامه آقای دکتر لاریجانی به حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی و در خواست از ایشان که نسبت به طرح بانکداری مجلس نظر دهند، با جمعی از تهیه‌کنندگان طرح خدمت ایشان رسیدیم و ایشان حدود ۱۸ اشکال به طرح گرفته بودند که در مورد آنها بحث شد و قرار شد پیشنهادات ایشان اعمال شود و فردای آن روز ایشان در درس خارج‌شان در مسجد اعظم از طرح حمایت کرده و از نمایندگان خواستند که زودتر تصویب کنند.

عین عبارت آیت‌الله مکارم که در درس خارج مطرح کردند و در تاریخ ۱۸/۲/۹۵ خبرگزاری‌ها از ایشان نقل کردند چنین است «حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان ساختند: بنده این طرح را مطالعه کرده و با حضور اعضای این گروه، نکاتی را به آنان عرضه داشتیم که امیدوارم این طرح در عمر باقیمانده مجلس نهم، در مجلس ارائه شود و به تصویب برسد.

این مفسر قرآن کریم افزودند: این طرح نباید به مجلس آینده واگذار شود؛ چراکه ممکن است به درازا بینجامد و طولانی گردد.»

به گزارش ایکنا، متن صحبت‌های آیت‌الله مکارم‌شیرازی در درس خارج فقه خود در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ در مورد طرح بانکداری بدون ربا که سیدعباس موسویان به آن استناد می‌کنند در ادامه می‌آید:

بانکداری از غرب برای ما آمده و ما اسم اسلامی را برای آن گذاشته ایم که متأسفانه نه محاسن بانکداری غربی را دارد؛ و نه اسلامی است.

برخی خیال می‌کنند که مشکل بانکداری امروز ما فقط جریمه و دیرکرد است؛ ولی در اصل با مشکلات بسیاری روبه رو است؛ اما این بشارت را به شما بدهم که اخیرا گروهی از نمایندگان مجلس که اغلب آنان روحانی هستند به همراه جمعی از حقوقدانان نشست‌هایی را برگزار کرده و طرح جامع بانکداری اسلامی را طی دو سال تهیه کرده‌اند که بسیار مناسب می‌باشد.

بنده این طرح را مطالعه کرده و با حضور اعضای این گروه، نکاتی را به آنان عرضه داشتیم که امیدوارم این طرح در عمر باقیمانده مجلس نهم، در مجلس ارائه شود و به تصویب برسد. این مفسر قرآن کریم افزودند: این طرح نباید به مجلس آینده واگذار شود؛ چراکه ممکن است به درازا بینجامد و طولانی گردد. مشکلات اقتصادی کشور بدون حل مشکلات نظام بانکداری سامان پیدا نخواهد کرد و باید برای رفع آن تلاش کرد.

این مفسر قرآن کریم اظهار کردند: یکی از درآمدهای بانک‌ها، حساب جاری مردم است که از این پول، به دیگران وام داده شده و سود ۲۵ تا ۳۰ درصدی گرفته می‌شود و درآمد آن در جیب بانک قرار می‌گیرد؛ در حالی که اصل پول برای مردم بوده است. این استاد برجسته حوزه تأکید کردند: طرحی که این گروه برای بانکداری اسلامی به رشته تحریر درآورده، بسیار مناسب است و باید مسئولان بانکی و مجلسیان با همکاری و تعامل آن را به تصویب برسانند تا بتوان از مشکلات موجود کاست.

منبع: خبرگزاری ایکنا