انطباق با شریعت در مالی اسلامی: تجربه سازمان بورس و اوراق بهادار

کد خبر: 314577 سه شنبه 19 آذر 1398 - 19:9
انطباق با شریعت در مالی اسلامی: تجربه سازمان بورس و اوراق بهادار

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، در روز یکشنبه مورخ ۱۷ آذر ماه سال جاری جلسه ارائه با عنوان «روش‌های اطمینان از انطباق با شریعت در مالی اسلامی: مروری بر تجربه سازمان بورس و اوراق بهادار» به میزبانی گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی و با ارائه مجید پیره (دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار) در این پژوهشکده برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، به ارائه توضیحاتی جامع در خصوص جایگاه، اهداف و وظایف کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار پرداخت. پیره عنوان داشت که کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای بررسی شبهات فقهی در مورد ابزارهای مالی، ارائه راه‌حل‌های مناسب و به منظور اطمینان از انطباق با شریعت ابزارهای مالی در سال ۱۳۸۶ تاسیس شده است. در این کمیته اساتیدی همچون آيت‌الله محمد علي تسخيري و حجج الاسلام دکتر غلامرضا مصباحي مقدم، دکتر سيد عباس موسويان، دکتر حسن‌آقا نظري و دکتر مجيد رضايي عضویت دارند.

پیره با بیان اینکه دبیرخانه این کمیته علاوه بر اعضای اصلی، متشکل از پژوهشگرانی است که در حوزه‌های مالی اسلامی، فقه الاقتصاد و مباحث حقوقی به تولید محتوا می‌پردازند، توضیحاتی را در خصوص برخی مصوبات این کمیته ارائه داد.

وی در بخشی از صحبت‌های خود به این موضوع پرداخت که کمیته فقهی در جهت بررسی کامل و دقیق موضوعات مورد بحث، اقدام به تشکیل یک کمیسیون فرعی در شهر قم نیز کرده ‌است. این کمیسیون که متشکل از اساتید فقهی برجسته و نمایندگان دفاتر مراجع معظم تقلید می‌باشد، به طور مبسوط و به روش تحلیلی پیرامون موضوعات مطرح در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار منابع فقهی را مورد مطالعه دقیق قرار داده و به صورت اجتهادی به تحلیل موضوعات مطرح شده می‌پردازند و در نهایت پس از جمع‌بندی، نتیجه را به کمیته فقهی ارجاع می‌دهند تا در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

در زمینه تطبیق شرعی نیز رویه رایج در سازمان بورس و اوراق بهادار بدین صورت است که کلیه ابزارها و اوراق پیشنهادی پیش از انتشار، در کمیته فقهی بورس مطرح شده و ابعاد شرعی آنها مورد بحث قرار می‌گیرد. همچنین دستورالعمل‌های تدوین شده نیز پیش از اجرا، به تائید کمیته فقهی بورس می‌رسد. دبیرخانه کمیته نیز در رابطه با صیانت از اجرای مصوبات شورای نقش مهمی برعهده دارد که به تدریج در حال تقویت است.

شایان ذکر است در این جلسه دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار و پژوهشگران گروه بانکداری اسلامی در راستای افزایش همکاری‌‌ها، به تبادل نظر پرداختند.

زینب بیابانی