تصویب طرح جدید بانکداری در مجلس نیازمند نظر رهبر انقلاب است

کد خبر: 314567 شنبه 16 آذر 1398 - 10:11
تصویب طرح جدید بانکداری در مجلس نیازمند نظر رهبر انقلاب است

آیت‌الله سید محمدعلی علوی گرگانی در دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامعلی معصومی‌نیا مسئول کمیته پولی مالی حوزه علمیه قم و دیگر اعضاء کمیته مالی پولی حوزه که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، با بیان اینکه مسائل فقهی کارشناسی دینی می‌خواهد و هرکسی نمی‌تواند کارشناس دینی باشد، گفت: طرح جدید بانکداری که مجلس در حال تصویب است باید به نظر رهبر انقلاب و بعضی از کارشناسان خبره در بحث اقتصاد و فقه برسد تا مشکلات دینی و علمی آن حل شود.

مرجع تقلید شیعیان افزود: این راه‌حلی که بانک‌ها در پیش‌گرفته‌اند و مشغول بنگاه‌داری شدند، مشکلات زیادی برای کشور و کارخانجات تولیدی ایجاد کرده است.

آیت‌الله علوی گرگانی ادامه داد: باید بر قوانین جدید، فقیه جامعه الشرایط با نظارت رهبری معین شود تا از هر لحاظ مشکلی نداشته باشد.

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه قم گفت: گرفتن کلمه ربا، ولی انجام کار‌هایی که در حقیقت همان ربا است نوعی شیطنت است، باید مواظب بود، جلوی این مسائل که به نام اسلام در حال انجام است، گرفته شود. ربا اعلام جنگ با خدا است، باید با تلاش زیادی جلوی ربا گرفته شود.

آیت الله علوی گرگانی یادآورشد: اگر کسی عمداً از پرداخت وام خود ممانعت کند در نظر گرفتن جریمه توسط دولت و یا نهاد‌های نظارتی اشکال ندارد، اما تعیین جریمه دیرکرد برای هر وام‌گیرنده‌ای که به خاطر مشکلات متعدد اقتصادی توان پرداخت ندارد و سپس تغییر دادن اسم آن به اسم تعزیر حکومتی دردی را دوا نمی‌کند و همان حکم حرمت پابرجا است.

منبع: خبرنگاران جوان